ÖLÜM MENFEZDEN GELEBİLİR

Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, havaların soğumaya başladığını ve kombilerin yakılmaya başladığını belirterek gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.
DOĞALGAZ DİKKAT İSTER
Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, üzücü olaylarla karşılaşmamak için doğal gaz kullanıcılarının tedbir almaları, doğalgaz kullanımına geçmeden önce baca ve kombi bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini aktardı. Doğalgaz kullanımında hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Salman, tatsız, renksiz, kokusuz olması nedeniyle ‘sessiz katil’ diye tanımlanan karbon monoksitin, yapısında karbon bulunan fosil yakıtlarda, tam yanmama nedeniyle ortaya çıkarak zehirlenmelere yol açtığını önemle belirtip, lodosun etkili olduğu günlerde doğalgaz abonelerimizin dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattı. Salman, temel kurallara uyularak kullanımı durumunda doğal gazın çok güvenilir bir yakıt olduğunu söyledi.
HAVALANDIRMA MENFEZLERİNİZİ
ASLA KAPATMAYIN
Salman, en sık tekrarlanan hataları anlatarak doğalgaz kullanıcılarını, şöyle uyardı: “Ortam havasını tamamlayan havalandırma menfezlerinin kapatılmış olması, bacalarda ve duman kanalında oluşan deformasyonların tespit edilip sorunların yetkili kişilerce giderilmeyip, yetkisiz firmalarca yapılmasının en büyük hataların başında geliyor. Havalandırma menfezlerini asla kapatmayın.” Salman, “Güvenli doğal gaz kullanımı için ayrıca, bacalı cihazların baca temizliğinin yılda bir kez yetkili baca temizleme firmalarına yaptırılmalı’’ dedi. Kombi, şofben, soba ve kazan gibi yakıcı cihazların baca sensörlerinin mutlaka çalışıyor olmasının şart olduğunu dile getiren Salman, yakıcı cihazların bakımlarının yetkili firmalarca yılda bir kez bakım yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
DOĞALGAZ ACİL 187
Salman, ortamda doğal gaz kokusu hissedilmesi durumunda, ortamın havalandırılarak sayaç vanasının kapatılıp hiçbir müdahale yapmadan 187 Doğal Gaz acil hattına bilgi vermeleri gerektiğine dikkat çekti.
 
Üst Alt