Kim Bu Gözlerindeki “yabancı”

“Türkiye'nin merkez bankası, enflasyonun 24 yılın en yüksek seviyesine yükselmesine ve liranın rekor düşük seviyeye yaklaşmasına rağmen faiz oranlarında şok indirim yaptı. Kur keskin bir şekilde zayıfladı.”

Dün açıklanan faiz kararını Bloomberg böyle duyurdu…

Kararın ekonomimize zararı bir yana, iktisadi gerekçelerin açıkladığı Para Politikası Kurulu metni başlı başına çelişkilerle dolu. Faiz kararını yazdığı cümleyi çıkartıp metni birisine verseniz, “bunlar kesin faizi arttırmıştır” der.

Aslında %14 veya %13 olmasının pratikte önemi yok. Tüketici kredileri %40’a dayandır. Niyet beyanı daha önemli. Bu karar “biz faiz düşürmeye devam edeceğiz” diye bas bas bağırıyor.

*X Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır.

Merkez Bankasının temel amacı büyümeyi sağlamaktır.*

Merkez bankası direksiyonun yönünü tamamen büyümeye çevirdi. Metinde “üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir” cümlesi bunun yazılı kanıtıdır. Peki fiyat istikrarı kimin önceliği? Ya da döviz kuru? Rusya’dan gelen paralar yeter mi?

20’leri özleyenler

İnsan yaş aldıkça geçmişi yâd eder. Özellikle 20’li yaşlarını. Ülkece bu günleri hatırlayacağız. Bizim farkımız hatırlayacağımız şeyin 20lerin dolarınki olması. Uçuşa geçen kurla beraber son dönemin açık ara en kârlı yatırım aracı KKM ise zengini daha zengin etmeye devam edecek mi? 1 dolar 20 liraya çıkması halinde, 1.2 trilyon liralık KKM’nin devlete maliyeti 360 milyarı buluyor. Kur 22’ye dayanırsa maliyet 500 milyar lira.

CDS nereye

Faiz kararı sonrası CDS primimiz tırmanışa geçti. Bu kadar yüksek faizle borçlanan bir ülke nasıl büyümeyi bekler?

Küresel barış mı?

Metinde Rusya-Ukrayna savaşına atıfta bulunarak:

“Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.” Savaşın bitmesini öngörmekten ziyade temennidir. Ülkemizin para politikası temennilere göre şekillendirmek çok doğru bir karar olmuş. 50 defa dezenflasyon yazarsak belki TÜFE de düşer belki. Denemeğe değer…

Yerli ve milli enflasyon

Genellikle ithalat ile ön plana çıkan ülkemiz enflasyonda ezber bozuyor. Açıklanan son enflasyon verisi olan %80’in sadece %20’si dış etkenlerden kaynaklı. Dolayısıyla metinde yazdığı gibi “küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir” ifadesinin karşılığı yoktur.

Büyüğüyle, küçüğüyle ülkece yorulduk. Ama bu günleri atlatacağız. Tarih bile bile halkını fakirleştirenleri ve kazazedeleri unutmayacaktır.
 
Üst Alt