Futbolda Operasyon Savı

GS-C. Alanyaspor futbol karşılaşması 2-2 sonuçlanırken, maça Hakem Ali Palabıyık’ın tartışmalı kararları damga vurdu. GS Başkanı, futbolda operasyon iddiasında bulundu.

HAKEM 3-5 KIRMIZI KART DAHA GÖSTERMELİYDİ(!)


GS Başkanı Dursun Özbek, Hakem Ali Palabıyık’ın, görevini eksik yaptığını belirterek, “3-5 kırmızı kart daha göstererek, GS’ı hükmen mağlup etmeliydi” sözleriyle ironi yaptı.

Özbek, Sacha’ya gösterilen kırmızı kartın da, maçın genel yönetiminin de vahim hatalarla dolu olduğunu sorunun kaynağının hakem değil, TFF olduğunu, “Palabıyık düdüğünü assa ne olur, Palabıyıklar bitmez ki” sözleri ile ima etti.

Bir gazeteci, Başkan Özbek’e İnan Kıraç’ın, şampiyonun önceden belirlendiğini ifade eden sözlerini sordu. Özbek, “O, İnan Beyin kanaati” demekle yetindi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, GS Başkanı Özbek’e maç genelindeki kararların GS aleyhine olduğunu söylediği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Bir gazetecinin İnan Kıraç’a, “Siz GS’lisiniz, Rahmi Koç BJK’li ve Ali Koç FB’li nasıl anlaşıyorsunuz?” sorusuna, Kıraç, “Bizim küçüğün önünü açtılar” sözü ile TFF’nin FB’yi şampiyon yapacağını ima etmişti.


GS’NİN KAREOGRAFİSİ

GS Futbol Kulübü, maçın başlamasına sekiz dakika kala, stadın üç yüzünü kullanarak başarılı bir koreografi yaptı.

Karşılaşmaya bu sezonun en iştahlı oyunu ile başlayan GS ilk 30 dakikada taraftarına keyifli bir futbol izlettirdi.

11. dakikada Mertens GS’nin ilk golünü attı. 22. dakikada ise Icardi ile Cim Bom 2-0 öne geçti.

30. DAKİKADAKİ KIRMIZI KART KIRILMA ANIYDI

Maçın 30. dakikasında GS’nin savunma arkasına atılan bir topta, Alanyaspor’lu Daniel Candeias'ı, Sacha Boey'in arkadan çektiği gerekçesiyle hakem Ali Palabıyık kırmızı kart gösterdi. Hatta pozisyon ile birlikte elinde kırmızı kart ile koştu. VAR sisteminin pozisyonda devreye alınmaması tepki çekti.

Basın tribünündeki, monitörden tekrarını da izlediğim pozisyonda, Muslera’nın pozisyona daha yakın olduğunu ve kırmızı kartın ağır bir karar olduğunu düşündüm. Karşılaşmayı izleyen spor yazarlarının çoğunluğunun kanaati ise pozisyonun faul bile olmadığı şeklindeydi.

Tüm GS’li futbolcular kırmızı karta tepki gösterirken, Kaleci Muslera, karara itiraz ettiği gerekçesiyle sarı kart gördü. İlk yarının sonunda, GS’nin atağa kalkarken hakemin maçı bitirmesi ve bir pozisyonda yan hakemin taca çıkan topu hızlıca Alanyaspor’a pas olarak atması taraftarın tansiyonunu yükseltti.

Kırmızı karta kadar, rakibi üstünde net bir baskı kuran ve büyük farka gitmesi beklenen GS 10 kişi kaldıktan sonra oyundan koptu. Ve GS karşılaşmayı 9 kişiyle tamamlarken, maç 2-2 sona erdi.

KULİS

Basın tribününde maç öncesi futbol yazarları, hakem Palabıyık’ın GS için sabıkalı bir isim olduğu ve kulüp yönetiminin “futbolda adalet” sloganı ile öne çıktığının haftasında Alanyaspor karşılaşmasına verilmesi manidar bulundu. Maç boyunca taraftar, hakeme sert tepki verdi.

Öyle görülüyor ki, futbolda haksızlıklar ancak büyük takımların başına gelince gündeme gelebiliyor. Son yaşananlardan sonra, sosyal medya, yabancı hakem uygulamasına odaklandı. En fazla ilgi gören spor branşı futbol, Türkiye’de yol haritasını arıyor!..
 
Üst Alt