Dijital Türk dizileri, televizyonun tahtını fena sarsıyor!

Televizyon izlemek gitgide daha da demode bir alışkanlık olarak hükmünü sürmekte. Hele ki yazın…

Televizyon dizilerinin sezon arası vermesiyle kendilerine iyi bir yaz içeriği çıkaramayan kanallar sayesinde yazın televizyon izlemek gerçekten bir vakit kaybı bence. Eski Türk filmleri yok, özgün içerikler yok, beğenilen formatlar yok, yenilik ve soluk getirecek yapımlar yok, birbirinin aynısı klişe programlar bence sadece formalite icabı kanalın ekranında boy gösteriyor.

Bir Aşk-ı Memnu, İkinci Bahar, Süper Baba, Yaprak Dökümü, Perihan Abla, Avrupa Yakası hatta döneminin aykırı dizisi Kara Melek tadında yapımlara rastlamak artık pek mümkün olmasa da, az sayıda iyi dizi yapımı da yaz tatiliyle birlikte kanalını sıkıcılık kisvesine taşımaktan kurtulamıyor. Öte yandan sezonu başlasın diye iple çektiğimiz bir Yargı dizisi gerçeği olduğunu da unutmayalım, bence son dönemde gelmiş geçmiş en hızlı akan ve sürükleyici televizyon dizisiydi.

Ama Dijital’de iş böyle değil. Arka arkaya gelen başarılı yapımlar, resmen televizyonun şöhretini sarsmaya başladı. Çoğu kişi televizyonu artık sadece haber bültenleri için açıyor, orada da zaten iyi habercilik yapan kanal sayısı bir elin parmaklarını geçemiyor.

Dijital platformlarda bekleme olmadan, arka arkaya tüm bölümleri reklamsız izleyebiliyor olmak büyük bir lüks, ve izleyici her zaman iplerin kendi elinde olmasını sever. Şimdi gelin son dönemde Dijital platformlardaki en başarılı yapımlar hangileri oldu bakalım, bence en az birine siz de mutlaka bayılacaksınız…

Kulüp

Yayınlanmasının üzerinden oldukça zaman geçmesine rağmen hala popüler, hala konuşuluyor. Harika bir anlatım, doğru dille yazılmış bir senaryo ve usta oyuncularla beraber müthiş bir dönem filmi ziyafeti yaşamak isterseniz Kulüp açık ara size çok keyifli bir seyir yaşatacaktır. İtiraf etmem gerekirse benim de Dijital’deki favorilerimden.

Kuş Uçuşu

Aslında hikaye çok tanıdık ve daha önce birçok yapımda benzeri kurgular işlenmiş olsa da ana fikri çok başka. Ben sürpriz finalini çok sevemesem de büyük bir sürükleyicilikle izledim. Kuş Uçuşu farklı jenarasyonları birden kucaklıyor. Renkli anlatımı ve müthiş çekimleri ile izleyicisinden tam not alan Kuş Uçuşu’nın finali için sizler ne düşüneceksiniz çok merak ediyorum.

Zeytin Ağacı

Aynı gün içinde 3 farklı kişiden bu diziyi izlemem için mesaj alınca, izlediğim şeyi yarıda bırakıp başladım. Konusu öyle farklı ki, dizi resmen sizi alıp götürüyor. Yaz akşamlarında keyifle izlenecek, üzerine saatlerce konuşulabilecek harika bir yapım olmuş.

Mezarlık

Baştan söylüyorum, bu dizi biraz içinizi karartabilir ama kesinlikle görülmeye değer. Birce Akalay’ın oynarken devleştiği, kadın cinayetlerine vurgu yapan 4 bölümlük dizinin her bir bölümü yaklaşık 90 dakika sürüyor.

Pera Palas’ta Gece Yarısı

Listedeki yapımlar arasında insanların en çok tartıştığı belki de bu dizi oldu çünkü bir grup diziyi çok beğenip yere göğe koyamazken, bir grup ise oyunculuğun ve fantastik senaryonun vasat olduğunu düşündü. Tarafınızın hangisi olacağını bilemiyorum ama İstanbul’un yaşayan efsanesi Pera Palas’ı bir de bu anlatımla görmenizi çok isterim.
 
Üst Alt