BİRAZDA BİTKİLERİ DİNLEYELİM-10 AYÇİÇEĞİ İLE SOHBET

Adamın canı sıkkındı. Günlük hayatın telaşesi, şehir hayatın yoruculuğu, insanların güvensizliği, ihtiyaçların çoğalması, hayat sadeliğinin kaybolması, sürekli yarış hali, yüzündeki gölgeleri koyulaştırıyordu.

Şehir dışına çıktı. Bir yerde ayçiçeği tarlasını gördü. Ay çiçekleri güneşe yüzlerini dönmüşlerdi. Işıl ışıldılar. Gülümsüyorlardı. Yüzlerini karanlığa değil aydınlığa çevirerek sanki sadece ışık alan değil aynı zamanda ışık saçan bir çiçeğe dönüşmüşlerdi. Güneşten aldıkları ışığı altın sarısına dönüştürüyorlardı. Mutlu gülen bir yüzü hatırlatıyordu.

Adam “ah!” dedi “keşke bende şu ayçiçeği gibi olsam. Yönümü ışığa dönsem ve hep gülümseyebilsem”

Ah çiçeği birden dile geldi. “İnsanlar neden gülümsemeyi bilemezler de, bize imrenirler anlamıyorum. Oysa onlar için gülümsemek daha kolaydır”

Adam birden “Hayret konuşuyorsun. Gülümsenin anlamını önemini biliyor olmalısınız. Öğrenmek isterim” dedi.

Ayçiçeği “Aslında ben hep lisanı halimle insanlara gülümsemeyi anlatır dururum. İnsanların hal lisanını tam öğrenmemiş olmaları cehaletlerinin devam ettiğini gösterir. Ama şimdi hal lisanını bırakıp Durdu Güneş’in hatırı için sana gülümsemenin anlamı ve önemini açık açık on madde de anlatacağım” dedi.

1-Gülümsemek bizleri ne kadar güzel gösteriyorsa insanların çehresini de o kadar güzel gösterir. Gülümseyen bir yüz ışık saçar adeta.

2-Gülen bir yüz sanki “herkese gelin benimle iletişim kurun” der gibidir. Sempati uyandırır. İletişimin kapısı gülen bir yüzle açık hale gelir. Bak benimle nasıl iletişim kurdun. Gülümseyen yüzüm nedeniyle.

3-Gülen bir yüz iyi kalpliliğin işaretidir. Gülen bir yüzle insan kötülük yapamaz. Bak nasıl dost olduk. İyi bir yürek yüzde gülümsemeye yol açar.. Yüzdeki gülümseme ise yürekteki karanlığı dağıtır.

4-Beni görünce dertlerini unuttun değil mi? Gülmek keder bulutlarını dağıtır çünkü. Güldüren insanları onun için severiz. Bizim içimizdeki kirli havayı mizah yelpazesiyle uzaklaştırır.

5-Gülmek kibri ortadan kaldırır. Gülenler arasında bir anda eşitlenme doğar. Onun için zalimler gülen yüzünü göstermek istemez. Başkalarıyla birlikte gülmeleri onların otoritelerini sarsar.

6-Gülen insanlar sevilir. Niye gelip yanıma oturdun. Gülümsemem sende bir sevgi duygusu uyandırdı. Güleryüzlü insanlar yalnız kalmazlar.

7-Gülmek özgürlük duygusu verir. Gülmek emin olmaktır. Gülmek güven duymaktır. Korku insanın gülmesini bastırır. Gülmek özgürlük anlamına geldiği için despot yöneticiler gülmeye giden yolları tıkamak isterler.

8-Gülmek insanın başarısında merdiven gibidir. Gülmek olumlu düşünmenin, iyimserliğin de işaretidir. Karamsar ve kötümserler başarıya karşı kendilerine duvar örerler. Gülmek o duvarları aşmaktır.

9-Gülmek hastalıklara da meydan okumaktır. Karamsar bir hastaya ilaç bile kar etmez. Gülmek beynin neşeli çalışması için komut vermektir. Beyin bu komutla hastalığa fırsat vermez.

10-Gülerek yeni şeyleri düşünme kapasitesi artar. Gülmeyle beynin kapıları açıldığından hem öğrenmek hem de yeni fikirler üretmek kolay hale gelir.

Adam ayçiçeğine baktı gülümsedi.”Çok teşekkür ederim. İnsana gülmek yakışır “ dedi. “Gülüyorum, o halde özgürüm, mutluyum ve hayattayım” diyerek ayçiçeğine gülümsedi.

(Devam edecek)
 
Üst Alt