Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'dan enflasyonla mücadelede sıra dışı uygulama!

Enflasyonla mücadele etmeye kararlı olduğunu vurgulayan Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, bugünden itibaren ülkede satılan herhangi bir ürünün fiyatına zam yapılmasını yasakladı. Belarus lideri "Yasak! Bugünden itibaren. Yarından itibaren değil, bugünden itibaren. Gün içinde fiyatları şişirmesinler diye" şeklinde konuştu.

luka2.jpg


Yüksek enflasyon sorununun gündemden düşmediği Belarus'ta, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, bugün başkent Minsk’te gerçekleştirilen hükümet toplantısında ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Lukaşenko, Belarus’ta fiyat artışlarına 6 Ekim’den itibaren yasak getirileceğini belirtti. Belarus’un resmi devlet ajansı Belta’nın aktardığı habere göre, toplantıda enflasyonla ilgili acil konular dile getirildi. Lukaşenko toplantıda adil fiyatlandırmayı sağlamak için yapılan kontrol ve eylemlerin eksik olduğunu belirterek sert eleştirilerini sıraladı.

luka4.jpg


"FİYATLARI ŞİŞİRMESİNLER DİYE BUGÜNDEN İTİBAREN"

Toplantının ardından Lukaşenko yasak kararını, “6 Ekim’den itibaren fiyatlara zam yapılması yasaktır. Yasak! Bugünden itibaren. Yarından itibaren değil, bugünden itibaren. Gün içinde fiyatları şişirmesinler diye. Dolayısıyla bugünden itibaren fiyat artışları yasaktır” sözleriyle duyurdu. Lukaşenko ayrıca belirli emtialar için istisnalar olabileceğini kaydetti ve bu tür kararları almaya yetkili olacak kişileri belirledi. Belarus lideri, “Bu tür kararlar, Antitröst Düzenleme ve Ticaret Bakanı, Valiler ve Minsk Belediye Başkanı tarafından alınabilir. Onların izni olmadan hiçbir fiyat bugünkü seviyesinin üzerine çıkamaz” diye emir verdi. Lukaşenko, kararın nedenini, “Çünkü fiyatlar bir noktada aşırı yükseldi. Bugün hâlâ fahiş seviyede ve yükselmeye devam ediyor” sözleri ile açıkladı.
 
Üst Alt