Yeni nesil kendini ifade ediş biçimi: Tırnaklar

Bir dönemin manikürlü, düzgün kesilmiş cilalı tırnak görüntüsü çok uzun zamandan beri rafa kalktı. Tırnaklardaki detayların baş kaldırışı artık öyle büyüdü ki “Nail Art” dediğimiz bir kavram hayatımıza giriverdi. Artık sadece etleri alınmış, düzgün şekil verilmiş tırnaklar değil, adeta üzerinde sanat eseri taşıyan tırnaklar ön planda.

Tırnaklardaki işçilik o kadar çok ilerledi ki, bu alanda yeni iş imkanları doğdu. Sadece tırnak yapan salonlar, sadece tırnak tasarımı öğretmek üzere kurulan eğitim merkezleri doğdu. Bu sektörde kullanılan makine, cihaz ve malzemelerde müthiş bir çeşitlilik başladı. Tırnak tasarımları Pinterest, İnstagram gibi platformlarda giderek daha yüksek erişime sahip oldu.

Tırnaklar adeta Z kuşağının kendini bir ifade biçimi oldu. Kimi her birine dakikalar harcanmış farklı desenleri tırnağına taşıdı, kimi ise kişisel tarzını Nail Art ile bütünleştiren detaylar düşündü. Tırnaklarda swarovski taşların, mini çıkartmaların, şablonla yapılmış desenlerin, birbiri ile uyum gözetmeksizin ilgi çeken renklerin dönemi başladı. Her dönemin klasik tarzı olan french manikür ise, artık uçlarına kireç beyazı yerine neon renklerin sürüldüğü sofistike bir tarza büründü.

Hailey Bieber Tırnakları

Elbette tırnak akımından Hollywood’un zeka pırıltısı yüksek ünlüleri hemen kendilerine bir reklam kapısı daha aralamayı ihmal etmedi. Kim Kardashian çok sık kullandığı Nude renkli ojelerden bir seri çıkarttıktan sonra şimdi de Hailey Bieber inci ışıltılı ojesinin patentini alarak bu görüntüye “Hailey Bieber Nails” yani Hailey Bieber’ın Tırnakları ismini verdi ve uygulamanın bundan sonra bu isimle anılmasını sağladı.

Protez Tırnak Uygulaması Sağlıklı mı?

İşin bir de protez tırnak boyutu var ki, hem çok kullanışlı hem de çok yıpratıcı olarak görüyorum. Yaklaşık 3 sene boyunca aralıksız protez tırnak kullanan biri olarak, ellerin sürekli bakımlı temiz ve şık görünmesi çok güzel ancak protez tırnak uygulamasında 6-7 ayda bir tamamen tırnakların temizletilip hava alması şart. Ben 3 sene her ay bakımı yapılarak tazelenen protez tırnaklarımı, bir sabah kalkıp tamamen tırnaklarımdan temizletmek istedim. Tırnağın üzerine sert ve koruyucu bir katman olarak uygulanan madde tamamen tırnaktan çıkınca inanın kendi tırnağım bir soğan zarı kadar kalmıştı. O akşam duşta saçlarımı ellerimde yıkayamadım, yok böyle bir acı. Kendi tırnaklarım tamamen erimiş gibiydi. Neredeyse 1 yıl boyunca gerek ağzıdan alınan biotin takviyeleri, gerek tırnağa sürülen güçlendirici solüsyonlar gerekse geleneksel yöntem olan ılık zeytinyağı ve limonla ovma gibi türlü reçetelerden sonra tırnaklarım eski haline geldi.

Bütün protez tırnak kullananlara önerimdir, lütfen 6 ay kullanıp tırnaklarınızı birkaç ay havalandırdıktan sonra devam edin.

Popüler Tırnak Modelleri

Dönemin trendleri bize şuan iki farklı uçtan örnekler veriyor. Bir taraf tırnaklarda pırıltılı simlerin, neon renklerin ve leopar desenlerin kışkırtıcı görüntüsünü sunarken, bir yandan da Hailey Bieber tırnaklarında gördüğümüz gibi inci ışıltılı, sedefli, crom tozu kullanırak yapılan yansımalı ve sade ama şık bir görünümün zarafetini destekliyor.

Kireç beyazı, gold simler, tırnak uçlarına neon renklerle kıvrımlı şekilde çizgilerle yapılmış Fransız manikürleri, koyu renklerde kadifemsi ve mat duruşlar, tırnak ombresi, düz renklerin üzerine konumlanmış yatay çizgiler, tırnak diplerine swarovski taş uygulamaları şuan oldukça revaçta.
 
Üst Alt