Ukrayna örneğinde Rusya'ya uygulanan yaptırımların %1'i bugün Ermenistan'a uygulanmıyor...

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, 13 Eylül 2022 gecesi, Ermeni silahlı kuvvetleri, Azerbaycan ordusunun birliklerinin mevzileri ile Azerbaycan'daki ikmal yolları arasındaki alanları mayınlamaya çalışan Ermeni askerlerini gördü. Dağlık araziyi, karanlığı ve akan suyu kullanarak farklı yönler. Laçın, Kelbecer ve Taşkesen bölgelerine Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından ateş açıldı. Karşı ateşle düşman susturulsa da bunun sonucunda 50-den fazla Azerbaycan askeri şehit oldu.

Azerbaycan bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için elinden geleni yapmasına ve Ermenistan ile barış antlaşması imzalayarak bölgedeki ihtilafı sona erdirmeye çalışmasına rağmen, Ermenistan sinsi politikasından vazgeçmiyor.

Azerbaycan tarafı, Ermenistan'ın 10 Kasım 2020 tarihli üçlü deklarasyonun üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmediğini ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının henüz Azerbaycan topraklarından çıkarılmadığını defalarca ifade etmiştir. 13 Eylül'de meydana gelen kanlı olay, Ermenistan'ın üçlü anlaşmayı büyük ölçüde ihlal ettiğini ve aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabaları baltaladığını bir kez daha göstermektedir. Bu aynı zamanda Ermenistan'ın uluslararası arabulucuların çabalarına saygısızlığının da bir göstergesidir.

Azerbaycan topraklarında meydana gelen olayın tüm sorumluluğu, yasa dışı silahlı gruplarını komşu devletin topraklarından henüz çekmemiş olan Ermenistan'ın siyasi ve askeri liderliğine aittir. Azerbaycan topraklarının güvenliğini ve sınırlarının bütünlüğünü sağlamak için Azerbaycan devleti tarafından ilgili tüm önlemlere devam edilecektir.

Azerbaycan güç kullanımını her zaman kabul edilemez görmüştür. Ama bugün Azerbaycan toprakları Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından ateşleniyor ve Azerbaycan haklı olarak açılan ateşi susturmalıdır.

Dünya toplumuna, tüm etkili uluslararası kuruluşlara ve dünya toplumuna çağrıda bulunarak, Ermenistan'ı, çatışmaları çözmek ve bölgede kalıcı barışı sağlamak adına uluslararası bir mahkemeye sevk etmeye ve bölgede gerekli mekanizmaları harekete geçirmede aktif olmaya çağırıyorum. Bu tür yasadışı askeri saldırılar için yaptırımlar uygulanmalı...

Ermenistan 30 yıldır BM kararlarını yerine getirmedi. Tüm uluslararası kuruluşlar buna sessiz kaldı. Ermenistan ile ilgili herhangi bir adım atmadılar. Ukrayna örneğinde Rusya'ya uygulanan yaptırımların %1'i bugün Ermenistan'a uygulanmıyor. Neden? Niye? Dünya topluluğu neden objektif bir yaklaşım göstermiyor? Sonuçta Ermenistan bugüne kadar Karabağ topraklarından silahlı kuvvetlerini çekmemekle hem BM'nin aldığı kararları hem de 10 Kasım 2020 tarihli üçlü anlaşmanın maddelerini açıkça ihlal etmektedir. Bu, resmi Erivan'ın askeri ve siyasi suçları açıkça desteklediğini gösteriyor.

Uluslararası kuruluşlara ve dünya toplumuna yüzümü tutuyorum ve Ukrayna'daki savaşı sona erdirmek için önce saldırgan Ermenistan'ın cezalandırılması gerektiğini söylüyorum. Ermenistan'ın saldırılarına göz yuman Batı, Ukrayna'da asla barışı sağlayamayacak. Bu bir aksiyom!

Dünya toplumu, dünyada barış ve güvenliğin sağlanmasının Karabağ'a karşı adil bir duruşa bağlı olduğunu bilmelidir.

Cengiz Ehtibaroğlu
 
Üst Alt