Teveccüh

‘’Arkadaşlık büyük bir şey değildir. Küçük milyonlarca şeyden oluşur.’’

Anonim


Bu cümle ile yazımı yazmaya başladığım an whatapp mesajı aldım. Bir akşam öncesinden çekilen fotoğraflarımızı paylaştığım bir arkadaşımdan. ‘’ Ne güzeliz Özlem iyi ki tanımışız seni’’ Evet dedim nice güzel anılarımız olsun çabasız oluyor güzel dostluklar.

Nasıl devam edeceğimi düşünürken gelen bir mesaj, arkadaşlık da tam da benim için böyle ne yapacağım dediğin an çıkagelen bir ses.


Size de oluyor mu? Tam da seni düşünüyordum dediğiniz an arandığınız, benim öyle çocukluk arkadaşlarım var yaklaşık 4 yaşından beri görüşüyoruz hiç atlamadık birbirimizi en az haftada bir ben buradayım diyoruz birbirimize. Kendimizce yaşadığımız hayatların içinde o çocukluğu hatırlatan senin çocukluğuna inmemiz gerekiyor dedirtmeyen arkadaşlıklar bunlar.

Arkadaşlık dikkatli dinlenmesi gereken bir konu, buradaki dikkat bayağı dikkatli dinlemekten kastım. Anne, baba, kardeş, eş, sevgili bir yana kalır o an derde derman, mutluluğuna festival olur.

Yakın zamanda bir kalabalığın içindeyken arkadaşlarımla yeni tanıştığımız insanlar ‘’Ne zamandır tanışıyorsunuz? ‘’ dedi. Üç kişiydik birbirimize baktık zamanı söylemek ile söylememek arasında kaldık. Biri ile iki yıl bir diğeri ile üç ay. Ama yetişkin olmanın ve hayatın o şahane deneyimleri ile zaman kavramının aslında sessiz bir cevabı gibi gülümsedik hayata. Yıllar aylar anlamını yitiriyor bazı arkadaşlıklarda, öyle bir şey paylaşıyorsun ki seni olduğun yerden başka bir yere götürmüş planlamadığın deneyimlerin içinde yan yana durmuş, hatta ortak bir dil bırakarak belki bugün bekli bir gün fark edilecek bir manifesto bile yazmış buluyorsun kendini.

Her şeyin ama her şeyin insandan geldiğini düşünürsek bir de o büyük olmayan milyonlarca küçük şeyden oluşan anılar, izler, hatıralar seni olduğun alandan başka dünyalara taşıyan hatta sadece bir merhaba ile başlayan, okunmuş kitapların sayfalarında rastladığınız, etkisi altında kaldığınız filmlerden yaşama çektiğiniz o arkadaşların yaşamınıza renk katması; ağacı seven sarılan, önüne çıkan kediye, köpeğe sarılan, nerdeyse havayı tutup sarılan sarılmaya doyamayan insanlar var hayatımda öyle seyirde kalıyorum ki vay be dedirten çok şey öğreten.​

‘’Binlerce millik bir yolculuk her zaman sadece bir adımla başlar.’’

İsveç Atasözü​

Yapabilirsin diyenler var ama öyle kuru kalabalık sözle değil net bir hal ile diyen, altında üstünde sağında solunda başka kelime eklemeden. Net. Yaparsın ben buradayım diyen. Bunu demek içinde geçilmiş bir yol ve deneyim de barındırıyor. Başlıyorsun yapıyorsun ve iyi ki varsın diyorsun.

Şimdi dikkatinizi şimdiye davet ediyorum. Sizi siz yapan arkadaşlarınıza şöyle geldiğiniz yaşa kadar eşlik eden her ne sebep ile belki şu an görüştüğünüz ya da görüşmediğiniz kaç kişisiniz?Ve başa dönüyorum tüm yaşanmış ilişkilerdeki kelimenin teveccüh etmek ile başladığına inanıyorum.

Teveccüh; bir yana doğru yönelme, yüzünü bir yana doğru dönme, çevirme, güler yüz, yakın ilgi gösterme, yakınlık duyma, hoşlanma, sevme.


Çabasızca teveccühle hayatıma dahil olan ilişkide olduğum ve kaldığım tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.


Uzun, mutlu bir ilişkinin anahtarını mı arıyorsunuz? Uzmanlar, birbirine teveccüh göstermenin ve cömertliğin ilişki yürütmenin sırrı olduğunu söylüyor.

Hımm ilişkiler…

Sevgiler

 
Üst Alt