Sıfır otomobillere zam bekleniyor!

En düşük sıfır otomobil fiyatının 390 bin TL'den başladığı ülkemizde, ikinci el otomobillerin satışına yönelik getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesinin ardından, sıfır otomobillere yeni bir zam geleceği belirtildi.

Sektör temsilcileri, 15 Eylül'den itibaren uygulamaya geçecek olan 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesiyle sıfır otomobil fiyatlarına zam beklentisi oluştuğunu açıkladı.

"BİREYSEL SATICILARDA BULUNUYOR"

Milliyet'in haberine göre, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, araç almayı düşünenler için uyarılar yaparak, "6 ay 6 bin kilometre sınırına takılan araçlar otomobil satıcılarında çok fazla bulunmamaktadır. Bu bireysel satıcılar ve kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişilerin elinde bulunmaktadır. Burada olan araçlar da bizim gibi yetkili satıcılarda kalırsa bunun finans maliyeti ve bekleme süresi bize bir yük getirecektir. Bunun ne kadarlık bir yük getireceğini tam anlamıyla söylemek mümkün değildir" dedi.

"ŞİMDİ ALMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ"

Fiyatların düşüşe geçip geçmeyeceğiyle ilgili konuşan Ertemel, "Biz bunun bir aya kadar ortadan kalkacağını ve tekrar fiyatların normal seviyeye geleceğini ve talebin tekrar yukarı çıkacağını bekliyoruz. Burada tüketiciye tavsiyemiz bunun bir fırsata çevirip şu anda araçları almalarını özellikle söylüyoruz. Çünkü artan enerji maliyetleri burada sıfır araçların üretiminde çok ciddi bir bedel teşkil etmektedir" ifadelerini kullandı.

"CAM FİYATLARINA YÜZDE 23 ZAM GELDİ"

Araç maliyetlerinin yükseldiğini dile getiren İMAS Başkanı, "Sadece dün araçların cam fiyatlarına yüzde 23 oranında artış yapıldı. Bu artışın sebebi enerji maliyetlerinin yükselmesidir. Bu tarz araçların üretiminde kullanılan malzemelere zam geldiğinde haliyle araç fiyatları da artacaktır. Bu tabi ki hangi oranda olur bizim beklentimiz yüzde 8-10'lara varan bir artıştır. Çok yakında sıfır araçlara bu oranda zam geleceğini bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

"ZAM BEKLİYORUZ"

Sıfır otomobil fiyatlarına zam geleceğini belirten Ertemel, "Şu an en düşük sıfır araç fiyatı 400-450 bin lira bandında seyrediyor. Gelecek zamlarla birlikte 40-45 bin lira arasında bir zam geleceğini bekliyoruz. İkinci el otomobil fiyatları da sıfıra bağlı olarak yükseldiği için bu durumda ikinci el fiyatları da yeniden 1 aya kadar bir artış gösterebilir. Onun için bu durumu tüketicinin alım fırsatına çevirmesinde fayda vardır.

4-5 yaşındaki araçlar şu anda piyasada daha fazla rağbet görmektedir. Sıfıra erişim konusunda kredilerde yaşanan sıkıntı devam etmektedir. Bu da yüksek model ve yüksek bedelli araçların satın rakamlarını bir nebze de olsa düşürmektedir" şeklinde konuştu.
 
Üst Alt