Sesli fikir tartışması: “Sessizlik ne zaman bozulacak?”

Bugün "Göyça-Zangezur Cumhuriyeti'nin ilanı ve bu "cumhuriyetin" Türkiye tarafından tanınması" ile ilgili bir takım haberler yayılıyor. Azerbaycan ve Türkiye hükümetlerinden resmi açıklama olmadan bir makale yazmam. Ama bu sessizliğin bazı yanlış anlaşılmalara yol açtığını fark ettim. Geçen gün Türkiye'de ve Azerbaycan'da birçok meslektaşımla bu konu üzerine görüştüm.

Türkiye'den bir meslektaşım çok ilginç bir yorum yaptı. Azerbaycan ve Türkiye hükümet yetkililerinin sosyal veya siyasi öneme sahip herhangi bir konuya derhal yanıt verdiğini söyledi. En azından sosyal medya hesaplarından herhangi bir konuya cevap veriyorlar. Ancak ne olursa olsun her iki devlet yetkilisi de devletin birlik ve beraberliğini bozan bu habere yorum yapmıyor. Öte yandan her iki devletin Anayasasının ilk maddelerinde "Vatan bölünmezdir!" Kendi görüşüne aykırı hareket eden bir grup kişi hakkında yasal işlem yapılmadı.
1663992561.png


Sizce de adil bir tartışma değil mi?

Bu sessizlik döneminde birkaç kafa karıştırıcı eylem daha var. Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiği ve 50'ye yakın Azerbaycan askerini şehit ettiği 13 Eylül olayından sonra Paşinyan'ın Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğu yönündeki açıklaması nedense insanları şaşırtmadı. Ardından Kürtlerle uzun yıllara dayanan yakın ilişkilerine rağmen Ermenistan'ın 2 PKK'lı teröristleri Türkiye'ye teslim etti. Hatırlarsanız 44 günlük Karabağ savaşı sırasında Ermenistan'daki mitinglerde "Paşinyan Türktür", "Paşinyan Türkler için çalışıyor" gibi sloganlar atılmıştı... O yüzden de, Ermeni Parlamentosu'nun "Ermenistan" bloğundan milletvekili Gegam Manukyan olayların birbiri ile bağlantılı olduğunu ima eden fikirler söylemekten çekinmiyor.

Ne oldu, Ermenistan'ın Azerbaycan ve Türkiye'ye karşı tutumu bir anda değişti mi? Öte yandan Azerbaycan ve Türkiye hükümet yetkililerinin "Goycha-Zangezur Cumhuriyeti" konusundaki sessizliği de kafaları karıştırmaya devam ediyor. Var mı bu eylemler arasında bir bağlantı?

Evet, konuyla ilgili birkaç Azerbaycanlı milletvekilinden yorum almaya çalıştık. Azerbaycan Cumhuriyeti Yeni Azerbaycan Partisi'ni temsil eden Milletvekili Musa Guliyev, "Goycha-Zangezur Cumhuriyeti" ile ilgili gündemde hızla yayılan haberlerin önemli olmadığını ve gerçek hedefleri gölgede bıraktığını söyledi. Dikkat çeken şey, vekil bu konunun önemli olmadığının altını çizse de, "böyle bir zamanda bu konunun zarar verebilir..." demesine rağmen devletin bu zarara resmi olarak sessiz kaldığı ne kadar doğru?

Bence hükümet yetkilileri bu konuyu sessize almaktan vazgeçmeli. Çünkü en ufak önemsiz sorun, yarın çözülemeyecek büyük sorunlara yol açabilir...

Ayrıca, bir devletin 44 günlük savaştan sonra “Dağlık Karabağ” kelimesini kullanması ile ilgili değinen Azerbaycan devlet resmileri olduğu halde, Azerbaycan’da bir heykele zarar veren bir takım şahıslar savcı karşısına, mahkemeye çıkarıldığı halde, Azerbaycan Anayasasına zıt olan “Vatan ve devlet bölünmez” maddesini ihlal ederek cumhuriyet kurulmasını öne sürülenlerle ilgili neden susmak tercih ediliyor?..

Ülker Fermankızı
 
Üst Alt