Savaşa Niyet, İnsanlığa Kısmet

Dünya’da ilk savaş ne zaman ve kimler arasında gerçekleşti?

Son savaşı kestiremeyiz çünkü biz bile bir gece ansızın bir yerlere girebiliriz modundayız. Rusya – Ukrayna arasında sıcak savaş devam ededursun Dünya’nın dört bir yanında terör saldırıları, uyuşturucu savaşları ve iç karışıklıklara ait haberlere sürekli rast geliyoruz. Savaş maalesef dünyamızın acımasız bir gerçeği ve tarihte tespit edilebilen ilk savaşta 13 Bin yıl önce Sudan’ın Jebel Sahaba bölgesinde gerçekleştirilmiş. Tam olarak savaşın nedeni bilinmese de kalıntılar incelendiğinde ve öldürülme şekilleri değerlendirildiğinde bir savaşın yaşandığı düşünülüyor. O tarihten bu yana da milyarlarca insan savaşın neticesinde hayatını yitirmiştir.

İlk savaştan günümüze tüm savaşlarda gelişmiş icatlar kullanan taraf daima avantaj sağlamıştır. Bu yüzden savaş öncesinde birçok icatlar geliştirilmeye çalışılmış ve kullanılan icatlar sayesinde savaşların seyri değişmiştir. Öyle ki askeri amaçla keşfedilen birçok icatta zamanla normal yaşamımızda kullanılmış ve kullanımı popüler hale gelmiştir. Örnek vermek gerekirse;

Konserve

Napolyon, askerlerinin daha uzun ve hızlı bir şekilde yol alabilmesi için uzun süre gıdaların bozulmasını engelleyecek bir keşfe ihtiyaç duymuştu. Bu yüzden Fransa’nın genelinde bir duyuru gerçekleştirmiş yiyeceklerin bozulmasını engelleyecek kolay bir yöntem icat edene ödül verileceğini açıklamıştır. Böylelikle Fransız mucit Nicholas Appert 1795 yılında konserve yöntemini icat etmiştir. Bugün market raflarında birçok çeşit konserve bulabilirsiniz.

Hijyenik Ped

Kadınların özel günlerinde kullandığı hijyenik pedler aslında 100 dolarda resmi bulunan meşhur A.B.D’nin kurucusu Benjamin Franklin tarafından tıbbi tedavilerde yaralı askerlerin kanamalarını durdurmak maksadıyla keşfedilmiştir. Daha sonra bu basit buluş kadınlar için uyarlanmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Koli Bandı

1942 yılında Johnson & Johnson tarafından Amerikan ordusu için üretilmiştir. Koli bantları savaşlarda birçok hızlı ve pratik çözüm sağlamıştır. Savaş sonrası askerler evlerine döndüğünde yanında götürmeleriyle popüler hale gelmiş ve sivil hayatımızda yerini almıştır.

Ambulanslar

Tarihte ilk ambulans atlı arabalar şeklinde 1487 yılında Malaga kuşatması esnasında yaralı askerleri daha rahatça taşıyabilmek için İspanyol ordusu tarafından icat edilmiştir. Buluş sayesinde yaralıların tedavi merkezlerine hızlı ulaşması sağlanmış birçok hayat kurtarılabilmiştir.

Dijital Kameralar

1970 yılların soğuk savaş döneminde icat edilen dijital kameralar sayesinde düşmanların askeri tesisleri yüksek çözünürlüklü bir şekilde havadan görüntülenebilmiştir. Özellikle Amerika rakibi Sovyetler Birliği’ne ait stratejik askeri üslerinin görüntülerini elde ederek an be an üslerde ki olağanüstü hareketliliği gözlemlemiştir. Sonrasında bildiğiniz gibi artık elimizin altında ki telefonlara entegre edilen dijital kameralar hayatımızın en önemli anlarının kaydedilmesini sağlamıştır.

Dronlar

İnsansız hava araçlarının geçmişi uzun yıllara dayanıyor. Teknoloji tarihçileri tarafından kabul edilen ilk modern insansız hava aracını ise İsrail 1973 yılında üretmiş Tadiran Mastiff ismini koymuştur. Ölümcül askeri operasyonlar için tercih edilen dronlar sonrasında ticari ve eğlence sektörünün bir parçası haline gelmiştir.

Kan Transfüzyonu

İlk olarak Kanadalı Cerrah ‘’L. Bruce Robertson’’ tarafından 1. Dünya savaşında bulunan kan transfüzyonu sayesinde kan kaybeden birçok hasta kan nakliyle yeniden hayata dönmüştür. Robertson, 1917 yılında Fransa’da yaralı askerler için kan nakli cihazı kurmuş ve başarılı olmuştur. Sonrasını tahmin edebiliyoruz zaten normal yaşamımızda da nakil işlemleri sayesinde birçok insanın hayatı kurtarılmıştır.

Radar

Denizde ve havada güvenli bir şekilde yolculuk yaptığınızda, karada ise evinize postayla bir trafik cezası geldiğinde bunu radara borçlusunuz. Radar sayesinde hava durumunu anlık tespit edebiliyor. Yağmur, kar veya dolu yağacağını tahmin edebiliyoruz. Radar ilk olarak 1904 yılında Alman mühendis Christian Hülsmeyer tarafından bulunsa da özellikle ikinci dünya savaşında hava savunma amacıyla kullanılmış ve geliştirilmiştir.

Mikrodalga Fırınlar

Mucit Percy Spencer, 1945 yılında yaptığı bir radar deneyi sonrasında cebinde bulunan çikolatanın eridiğini fark eder. Spencer bu dalgaların yiyecekleri ısıtarak eritebildiğini ilk kez bu tarihte keşfetmiş ve böylece ilk mikrodalga fırının yapımını da gerçekleştirdikten sonra piyasaya sunmuştur. Özellikle hızlı ve kolay bir şekilde yiyecekleri ısıttığı için mikrodalga fırınlar mutfaklarımızın bir parçası haline gelmiştir.

Pilates

Pilates hep kadın sporu diye zannederiz ama hiçte öyle değil! Alman asıllı Joseph Pilates İngiltere’de yaşadığı zamanlarda Alman olduğu için meşhur Man adası kampına gönderilmiş ve orada gözaltında tutulmaktaydı. Ümidini kaybetmeyen Pilates mahkumlara egzersiz yaptırıyor ve kampta çeşitli yöntemler geliştirmeye devam ediyordu. O sırada İspanyol gribi yaygın olmasına rağmen egzersiz yapan mahkumların gribe yakalanmaması İngilizlerin dikkatini çekmiş ve Pilates’i 30 hastadan sorumlu hemşirelik yapması için hastaneye göndermişlerdir. Egzersiz yapan hastaların ise daha hızlı iyileştikleri görülmüştür. Savaş sonrası Almanya’ya dönen Pilates bir süre Alman ordusunu eğitmiş NAZİ dalgasının geldiği görünce New York’a giderek orada salon açmış ve hayatına devam etmiştir.

Bunlara benzer olarak; Wİ-Fİ, Sallama çay, Naylon çorap, Dikenli tel, Paslanmaz çelik, Süper yapıştırıcı, İnternet, Bilgisayar, Uydu, GPS, Kol saatleri, Jet motoru, Yakıt bidonu, Jip, Penisilin, Gece görüşü ve benzeri birçok icadın temelinde ‘’savaş üstünlüğü’’ niyeti yatıyor.

Bugün bile arka planda birçok icadın temelinde savaşa hazırlık var. Albert Einstein’a atfedilen “3. Dünya Savaşı’nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı’nda taş ve sopalar olacağını biliyorum” sözü Nükleer teknolojinin silah alanında kullanılarak Dünya’nın bir hercümerce maruz bırakılacağını anlatıyor gibi. Umarım bahsi geçen nükleer savaşlar yaşanmaz. Nihayetinde icatlara karşı değil ama savaşlara karşıyız…
 
Üst Alt