Putin’in gazına gelmek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen gün,”Türkiye Avrupa’nın en büyük doğal gaz terminali olabilir,”dedi; bizimkiler havaya uçtu. Putin’in bu konuşmasından hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi’ne katılmak için Kazakistan’ın başkenti Astana’ya uçtu. Konferans öncesi Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’le bir ping pong (masa tenisi) maçı yaptı. Fotoğrafları görünce, Erdoğan herhalde 1970’li yıllarda Çin’le ping pong diplomasisi yürüten ABD Başkanı Nixon ve Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’den esinlendi, diye düşünmekten kendimi alamadım.

Dönelim Astana’ya. Zirve sonrası Erdoğan ve Putin başbaşa bir görüşme yaptı. BBC’nin haberine göre Putin Erdoğan’a şunları söyledi:

“Akkuyu nükleer santral çalışması planlandığı gibi devam ediyor. Gaz tedarikinde Türkiye en güvenli güzergah haline geldi. Avrupa’dan çok daha güvenli bir güzergah haline geldi. Türkiye’de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz.”

Putin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Akımı’nı havaya uçurmayı planlıyorlardı. Biz bu terör eylemini önledik. Rusya’dan Türkiye’ye hidrokarbon tedariği tam akışla devam ediyor. Doğal gaz fiyatları şu anda zirvede. Türkiye’de bir merkez kurma projesi işin içine siyaset karışmadan belirlenebilir.”

Bir hafta önce de BBC şöyle bir haber geçti:

“Dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkelerinin, petrol ihracatında kesintiye gitmekte anlaşmaya varmalarının ardından petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi bekleniyor. Goldman Sachs’dan Morgan Stanley’e, bir çok kurum ileriye dönük olarak petrol fiyatlarının artacağı tahmininde bulundu.

“Suudi Arabistan ve Rusya’nın da içinde bulunduğu ‘OPEC+’ ülkeleri günlük petrol üretimini önümüzdeki Kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı aldı. OPEC+ bu kararı son aylarda yavaşlayan küresel ekonomi nedeniyle düşen petrol fiyatlarını istikrara kavuşturmak için aldıklarını açıkladı.

“Brent petrolün varil başına fiyatı geçtiğimiz hafta ortasında 93 dolara çıktı. “

Dünyada hidrokarbon yakıta bağımlılık hala devam ederken Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük doğal gaz terminali olması fikri tabii ki kulağa çok hoş geliyor. Ancak...Türkiye’nin tabir caizse sazan balığı misali Putin’in önerisinin üstüne atlaması Ankara’ya Batı’dan çok ciddi uyarıların gönderilebileceği tehlikesini de beraberinde getiriyor. Ukrayna Savaşı’nda orta yol siyaset izleyen Ankara gene de Batı’nın Rusya’ya uyguladığı ambargolara tam olarak katılmamakla eleştiriliyor. Bunun üstüne bir de Türkiye’nin, kendi topraklarında Rus gazını depolayarak Avrupa’nın en büyük doğal gaz terminali haline gelmesi açıkça bir eksen kayması, ya da Batı’dan kopup Doğu’ya yönelme, olarak algılanabilecek. Ancak, ilk alınan haberler şimdilik Ankara’nın Putin’in önerisine temkinle yaklaştığını gösteriyor. Gene de bekleyip göreceğiz.
 
Üst Alt