Namık Öz: “Dünya Karabağ savaşı gibi bir savaş görmedi...”

"Bir sivilin bile burnunu kanatmayan savaş var mı?" Bu sözleri Milliyetçi Hareket Partisi Yalova İl Başkanı Namık Öz tarafından 27 Eylül'de Karabağ Savaşı'nın başlamasının yıl dönümü ile ilgili konuşurken söyledi.

Cumhurbaşkanı Namık Öz'e göre, Azerbaycan askerleri sivil bir Ermeni'nin burnunun kanamamasına özen gösterdi: "Dünya kamuoyu böyle bir savaş görmedi. Azerbaycan askerleri çok titiz bir iş çıkardı. Savaş sırasında Karabağ'dan ayrılan sivil Ermenilerin taşınmasına yardım eden Azerbaycan askerlerini bile gördük. Hocalı soykırımını yaşamış bir devlet olarak çok hoşgörülüydüler. En zor koşullarda, canları ve kanları pahasına bile olsa her iki taraftaki sivillerin korunması onlar için en önemli görevlerden biriydi. Ne yazık ki bu eylemi, bu özü Ermenistan tarafından göremedik.

Karabağ Savaşı zamanı Türkiye Azerbaycan dayanışması özellikle tüm dünyaya hem örnek, hem de gerçek anlamda bir mesaj oldu. Gerçi Batı siyasi daireleri ve basını Türkiye Azerbaycan birlik ve beraberliğini farklı yorumluyordu. Hatta BBC haber ajansı Karabağ Savaşı ile ilgili yaptığı bir yorumda “Türkiye, Dağlık Karabağ'da devam eden çatışmalarda Azerbaycan'ın en büyük destekçileri arasında yer alıyor”. – diye yazıyordu.

Türkiye ne Karabağ’da ne bir başka yerde hiçbir zaman bir çatışmanın destekçisi olamaz! Türkiye her zaman barıştan yana. Ama Türkiye teröre karşı mücadele eden her kesin yanındadır. Türkiye Azerbaycan birlik ve beraberliği bugün bölgede devamlı istikrar ve barışın garantörü konumuna geldi”.

Daha sonra Başkan Namık Öz 44 günlük Vatan Savaşında şehit olan tüm Azerbaycan askerlerine Allahtan Rahmet, gazi ve yaralılara şifa diledi.

Hatırlatalım ki, 12 Eylül gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermeni Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Daşkesen, Kelbecer, Laçin ve Zengilan yönlerinde geniş çaplı bir provokasyon gerçekleştirerek, 42’si askeri personel, 8’i sınır muhafızı olmak üzere 50 Azerbaycan askerini şehit etmişti. Milliyetçi Hareket Partisi Yalova İl Başkanlığı ise o gün şehit olan Azerbaycan askerleri için “Azerbaycanlı kardeşlerimizin ve Türk Milletinin başı sağ olsun!” sloganı ile Milliyetçi Hareket Partisi Yalova İl Başkanlığına Azerbaycan ve Türkiye bayrağını birlikte asılmıştı.
 
Üst Alt