Kredi puanı düşük olanlar ve kara listedekiler için af getiren düzenleme mecliste görüşülecek!

TBMM'de görüşülecek Karşılıksız Çek ve Protestolu Senet ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Yasa ile düşük kredi puanı nedeniyle bankaların kara listesinde yer alan vatandaşların sicilini düzeltmesine olanak sağlanacak. Yeni yasa, Ocak 2009'dan bu yana en kapsamlı düzenleme olacak.

RİSK MERKEZİ KAYITLARI SİLİNECEK

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, zamanında ödenmemiş kredi kartı ve diğer kredi borçları nedeniyle kredi puanları düşen vatandaşlara sicili düzeltme şansı tanınıyor. Bu haktan, anapara ve taksit ödeme tarihi 1 Ekim 2022'den önce olan kişiler ve şirketler yararlanacak. Borçlarını 1 Temmuz 2023'e kadar ödeyenlerin veya yapılandıranların, Bankalar Birliği Risk Merkezi'ndeki kayıtları silinecek.

GEÇMİŞ DÖNEM OLUMSUZ KAYITLAR DİKKAT ALINMAYACAK

Hürriyet'te yer alan habere göre, kredi kuruluşlarının ve finansal kuruluşların, bu kişiler veya şirketlerle yaptıkları işlemlerde, geçmiş dönem performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak. Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde eski kayıtlar görünmeyecek. Bunu sağlayan finans kuruluşlar için bu işlemlerden dolayı hukuki ve cezai sorumluluk doğmayacak.

4 MİLYONDAN FAZLA KİŞİNİN BANKALARA BORCU VAR

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin
raporlarına göre 2022 Temmuz itibarıyla bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş ve borcu devam edenlerin sayısı 4 milyon 144 bin kişiyi buldu. Protesto edilen senet sayısı ise 2022 yılında 206 bin 419 oldu. Mali boyutu 7 milyar 81 milyon lirayı bulan senetlerden 1 milyar 248 milyon liralık bölümü protesto edildikten sonra ödendi. 2021 yılında ise mali boyutu 12 milyar lirayı bulan yaklaşık 420 bin senet protesto edilmişti Aynı raporlara göre 2021 yılında ayda ortalama 3 bine yakın kişi ve şirkete çek yasağı getirildi. Yeni düzenlemenin; geçmişten devam eden dosyalar veya senetlerini, çeklerini, kredi borçlarını ödedikleri halde sicilleri olumsuz görünen kişi ve şirketlerle birlikte 10 milyona yakın vergi mükellefini kapsayacağı tahmin ediliyor.
 
Üst Alt