İstekler, hayatlar ,eylemler ya da eylemsizlikler

YAZ KIZIM, HAYAT SUÇLU BULUNDU AMA CEZA YİNE İNSANLIĞA VERİLDİ. Ne ilginç bakış açıları var bilemezsiniz. Bunun gibi bir hayatlar yaşanıyor!

SEN HİÇ BİR ŞEY YAPMAYACAKSIN HAYAT SANA, SENİN BEKLENTİLERİNİN ÜSTÜNDE ARMAĞANLAR VERECEK.

SEN HİÇ BİR ŞEY YAPMAYACAKSIN BAŞKALARI SENİN İÇİN HER ŞEYİ YAPACAK.

SEN DEĞİŞMEYECEKSİN AMA HERKES DEĞİŞECEK.

SEN ACILARA,ÜZÜNTÜLERE, ÖFKEYE, KORKULARA TUTUNACAKSIN , BÜTÜN BUNLARI HAYATA KUSACAKSIN,DEVAMLI SÖYLENİP ŞİKAYET EDECEKSİN, ASLA İNATÇILIĞINDAN BİLDİĞİNİ OKUMAKTAN, EGONDAN VAZGEÇMEYECEKSİN, HİÇ BİR ŞEYİ BIRAKMAYACAKSIN AMA HAYAT SENİ ÖDÜLLENDİRECEK. İNSANLAR SENİ ÇOK SEVECEK. HAYAT SANA TÜM NİMETLERİNİ GÜZELLİKLERİNİ YAĞDIRACAK.

SEN KİMSEYE BORÇLARINI ÖDEMEYECEKSİN HAYAT SANA PARA YAĞDIRACAK.

SEN BAŞKALARININ KAZANÇLARINA GÖZ DİKECEKSİN,EMEĞİNE SAYGISIZLIK EDECEKSİN, YAPMADIĞIN HAKSIZLIK KALMAYACAK HAYAT SENİ DAHA DA ZENGİN YAPACAK

ÖYLE Mİ?

VAYYY NE MUHTEŞEM BİR HAYATMIŞ BU. BEN BİLMİYORDUM. HAY ALLAH!

GERÇEKTEN Mİ? BU HANGİ HAYAT?

HAYATIN BÖYLE OLDUĞUNU NİYE SÖYLEMEDİNİZ BANA? TÜM DÜNYADAKİ İNSANLARA HABER VERELİM ,KİMSENİN BİR ŞEY YAPMASINA,ÇALIŞMASINA, DEĞİŞMESİNE GEREK YOK. HERKES EVİNDE OTURSUN. KİM NE İSTİYORSA NASIL OLSA HAYAT VERECEK. YAŞASIN!

HAYAT BU DAVRANIŞLAR KARŞISINDA İNSANLARIN İSTEKLERİNİ KARŞILAMIYORSA SUÇLUDUR.

BU BİLİNÇTE YAŞAYANLAR VAR MI? GERÇEKTEN VAR.

Sen hayata ne verirsen hayat sana onu verir bunu hep insanlar unutur.

Sadece isteyenler ve oturdukları yerde, hiç bir şey yapmadan, istediği şeyin gökten kucaklarına düşmesini bekleyenler, başkaları benim ihtiyaçlarımı karşılasın diye yaşayanlar var bu hayatta. Hiç farklı bir eylemde bulunmadan, kendi güçlerinin, neler yapabileceğinin farkında olmadan, kendini tanımadan, kim olduğunu bilmeden, hiç bir değişim için harekete geçmeden yaşayanlar var. Ne üzücü ki İstekleri olmadığında da hayata küsenler, kızanlar, suçlayanlar var.

Düşünsene para istiyorsun. Sabah kapıyı açıyorsun koca bir valiz dolusu para kapı önünde duruyor. Yiyorsun, içiyorsun, deli kilo alıyorsun sonra bir gece diyorsun ki kilo vermem gerek. Bunu çok istiyorsun ya, sabah bir uyanıyorsun incecik manken gibisin. Karı koca devamlı çatışma halinde sanki düşmanmış gibi kavga ve öfke içinde yaşıyorsun bir anda evliliğinin dünyanın en mutlu ilişkisi haline dönmesini istiyorsun. Çevrenin bir anda sihirli değnek değmiş gibi değişmesini, dizilerde gördüğün şahane dostluklarının olmasını, anne ve babanın bir anda hayalindeki anne ve baba olmasını, çocuklarının bir anda dünyanın en akıllı, uslu, söz dinleyen, başarılı çocuklar olmasını istiyorsun.

Bir anda dünyanın en güzel insanı olmak, bir anda tüm endişe ve korkularını bırakmak, bütün hastalıklarının son bulması ve bir anda mükemmel bir sağlık içinde yaşamak istiyorsun.

Bir anda tüm sorunların çözülsün istiyorsun. Hatta biri gelip senin için bütün bunları yapsa , sen hiç bir şey yapmasan ne şahane olur değil mi?

Peki sence bütün bu isteklerin için adımlar atman, inançlarınla, eylemlerinle isteklerini desteklemen gerekmez mi?

Kendini dahil etmeden hayatında bir an da ne değiştirebilirsin? İstediğin neyi bir anda yaratabilirsin? Sen ortada yoksan hayat sana ne verebilir. Sen kendinden bile kaçarken, sana iyi gelen bir şey için bile bir adım atmazken, başkaları senin için ne yapabilir ki? Pardon ama sen kaç yaşındasın? Kaç yaşında takılı kaldın. Hala ebeveynlerin senin temel ihtiyaçlarını karşılasın, yedirsin, içirsin, senin ne yapman nasıl yaşaman gerektiğiyle ilgili kararlar versin dediğin yaşta takılı kaldın sanırım. Tamam anladım sorumluluk hala onlarda. Çıkamadın o alandan.

Çocukken evet tabi ki kendi başına yapamayacağın için ebeveynlerin senin ihtiyaçlarını karşılıyordu ama artık bir yetişkin olmana rağmen hala neden bu alanda kendini tutuyorsun? Anlaşılan o ki hayatın içinde de kendine ebeveynler, otorite, karar mekanizması arıyorsun. Yani bir kukla olmak istiyorsun. Kendinin ve hayatının sorumluluğunu almak yerine bu sorumluluğu kime satabilirim peşindesin? Bil ki o zaman tüm gücünü o kişilere teslim eder ve kendini beklemeye alırsın.


Ben de bir anda ülke düzelsin, ekonomi iyileşsin, cinayetler, tecavüzler, suçlar, yalanlar, haksızlıklar, adaletsizlikler son bulsun, siyasetçiler değişsin, medya gerçek görevini yapsın, insanca yaşansın nasıl güzel olur her şey bir anda değişse istiyorum. Düşünsene bir sabah uyanıyorsun cennet bir ülkede yaşamaya başlıyorsun ve burası senin doğduğun toprakların olduğu ülke. Kendi vatanındasın ve her şey her anlamda mükemmel olmuş.

Sizce bir an da olması mümkün mü? Sadece istemek, seçmek yeterli mi? Umudumuzu, hayalimizi daha büyük bir inançla bu isteğimizi gerçek yapmak için adımlar atmamız sonra da aynı bilinçte birlikte hareket etmemiz gerekmez mi? tam da şu anda kendinin, hayatının, hayallerinin, nasıl yaşamak istediğinin sorumluluğunu cesaretle alan insanlara ihtiyacımız var. Gibi yaparak yaşayanlara değil. Çocuk bilinçte yaşayanlar lütfen hızla bu hayattaki sorumluluklarınızın farkında olun, kendi gücünüzün içine yerleşin ve artık sadece kendiniz içinde değil geleceğimiz, ülkemiz içinde gereğini yapabilme cesaretinde olun.

Şimdi öncelikle kendi hayatından başla.

Peki sen hayattaki isteklerinin, planlarının, hayallerinin neresindesin? Sen ne yapacaksın?

İSTEYİN VERİLECEKTİR DENMİŞTİR EVET AMA HAYATTAKİ BAZI İSTEKLER İÇİN SADECE İSTEMEK YETMEZ.

İSTEKLERİNİ KARARLI NET BİR DURUŞLA, KABULLENME BİLİNCİNDE, VERİLENİ ALABİLECEK, OLAN OLAYDA GERÇEĞİ GÖREBİLECEK KADAR UYANIK VE FARKINDA OLARAK ATACAĞIN ADIMLARLA, EYLEMLERLE İSTEKLERİNİ DESTEKLEMELİSİN. GERÇEKTEN NE İSTEDİĞİNİN FARKINDA OLARAK YAŞAMALI VE SORUMLULUĞUNU ALMALISIN
. İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE İSTEĞİNİN PEŞİNDEN GİTMELİSİN.SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI SAĞLAMALISIN.

DUYGULARINI, DÜŞÜNCELERİNİ, DAVRANIŞ ŞEKLİNİ, TAŞIDIĞIN ENERJİNİ TEK FARKLI BİR EYLEMLE DEĞİŞTİREBİLİRSİN
. Şikayet etmeyi bırakmak çözüme odaklanmak gibi. Bu bile bir bırakma eylemi gerektirir. İşte bu duygu değişimleri çok sihirlidir ve şahane bir başlangıç yapmış olursun. Hayatının akış yönünü değiştirebilirsin. Bunun için de nasıl bir sen olmak , nasıl bir hayat yaşamak istediğini bilmek, kendinin farkında olmak gerek. Sana ne iyi geliyor ne iyi gelmiyor, hayatında neye izin verecek neye izin vermeyeceksin bunu bildiğinde ve değişim istediğinde taşıdığın duygu ve düşünce değişimi için farklı bir bilince geçme eyleminde olursun. Farkında mısın bir duygu değişimi için bile kendi hayatının nasıl güçlü bir şekilde sorumluluğunu alman gerekiyor.

Yani aslında hayatın her noktasında hep eylem halindesindir ama bunu yaptığının bazen farkında değilsindir. Acıktığında yemek yemek, üşüdüğünde giyinmek, uyumak, dişini fırçalamak,banyo yapmak, sevdiklerinle konuşmak buluşmak sonuçta hayat içinde otomatikman yaptığın eylemler var. Kendini belki bunlar için bile zorluyor olabilirsin. Bunları bile erteliyor olabilirsin. Hepsi bir eylem gerektiriyor ve aslında sen ihtiyaçlarını karşılayabilensin ve bu doğrultuda zaten eylemler içindesin.

Fakat konu, bilinçli olarak isteklerin ve hayallerine gelince adımlar atmak neden bu kadar zor geliyor bunu düşünmelisin. Neden kararlı bir duruşun olamıyor? Belki yeterince istemiyorsundur. Sadece istemeyi seviyorsundur. İşte burada seni ne motive eder? bunu bulmalısın.


Aslında geçen yazımda İMGELEME konusunu işledik. Bu yazı oradaki geri dönüşlerden sonra çıktı. Muhteşem güzellikte geri dönüşler aldık. Anlatsam gerçekten akıl tutulması yaşarsınız. Tabi ki yaşanmış şahane örnekleri önümüzdeki yazılarda anlatacağım.

Bununla birlikte bir çok insanda dedi ki bir kaç gün şahane yaptım, çok iyi de hissettim, sonra yapamadım, yapamıyorum, vaktim yok, devam ettiremiyorum, çok yorgun oluyorum, unutuyorum ertesi gün ne yapacağımı, hangi eylemle destekleyeceğimi bilemiyorum. Böyle onlarca bahanelerle kendini durduranlar olmuş. Belki bir gün daha ya da bir hafta daha aynı inançla yapsa isteklerinin hepsi gerçeği olacak ama tam da o anda vazgeçmiş. Bunu bilseler bu üzmez mi o insanları. Hem de bu çalışmayla aslında kimseye ihtiyacın yok. Sadece sen ve hayallerin, isteklerin var. Bunun için mi zamanın yok! Bu kadar mı kendini yok sayıyorsun?

Hem yaşadığın hayatı değiştirmek istiyorsun hem sana iyi gelen bir şey var ama buna devam etmek istemiyorsun. Çok basit bir teknikle seni mutlu eden bir şey var ama bunun için bir eylemde bulunman gerek ve sadece 10 dakikalık bir zamanda kendinle baş başa kalacaksın. İstersen tuvalette yap ne fark eder ama sen bunu yapmıyorsun. Kendinden mi kaçıyorsun? Ya da yaşadığın hayatı zor da olsa acaba sen bu zorluğu mu seviyorsun? O zaman bunun sorumluluğunu al. Asla şikayet etme.

Bir de 2 gün yapmış olup bu 2 günde bile şahane bir değişim yaşamana rağmen yapmayı bırakıyorsan, sen gerçekten ne istiyorsun? Sorusunu kendine sorman gerek.

Seni motive edecek olan şey ne? Belki yanlış şeylerin peşinden gittiğin için vazgeçiyorsun. Belki istediğini sandığın şeyler sana ait değil.

Tabi ki hayat sizin. Bahaneler sizin. Gerçek anlamda kendini seçenlerin nasıl yol aldıklarını ve neleri başardıklarını, nasıl yaratımlar yaptıklarını gördükten sonra şikayet ederek yaşayanlar, kendi için bir şey yapmayanlara, adım atmayanlara diyecek bir sözüm yok. Hazır olduğunuzda ister ve seçerseniz yaparsınız.

İSTEK, DİLEK, HAYAL VARSA EYLEMLERİNLE DESTEKLEMEK GEREK. BİR YETİŞKİN GİBİ İSTEKLERİNİN SORUMLULUĞUNU ALMAK GEREK. ( Bunu kendinize not olarak yazın)

İsteğiniz ne ise bu isteğimin sorumluluğunu alıyor muyum? Bunun için ne gerekirse yapar mıyım? Hangi eylemlerle bu isteğimi hayatımın gerçeği yaparım? Bunun gerçekleştiği anda ne hissederim? Bunlar hep kendinize sormanız gereken sorular.

SONUÇTA HERKESİN DÜŞMAN GİBİ GÖRÜP YOK ETMEYE ÇALIŞMASINA RAĞMEN, HER ZAMAN DESTEKLEYEN, KUCAKLAYAN, BESLEYEN, İNSANLIĞA HAVASIYLA, SUYUYLA, OKSİJENİYLE, AĞACIYLA, TOPRAĞIYLA HİZMET EDEN ŞAHANE HAYATIMIZA KİMSE LAF ETMESİN.

BAHANELERİNİZİN SORUMLULUĞUNU KENDİNİZ ÜSTLENİN.

Kendiniz ve istekleriniz ile ilgili bir adım atmak sizin sorumluluğunuzda.

Değişmek, değişime izin vermek sizin sorumluluğunuzda.

Eylemler içinde olmak, harekete geçmek sizin sorumluluğunuzda.

Kendinizle,hayatla barışmak ya da kavga etmek sizin sorumluluğunuzda.

Tutunduklarınızı bırakmak ve yeni olana izin vermek sizin sorumluluğunuzda

Sorumluluklarınızın farkında olarak yaşamaya başlamak sizin sorumluluğunuzda.

Bedeninizin sağlıklı olması sizin sorumluluğunuzda

Ruhunuzun özgür olması sizin sorumluluğunuzda.

Çözüm odaklı yaşamak sizin sorumluluğunuzda.

SORUMLULUK ALMAYI RET EDEN, KENDİLERİNİ VE HAYATLARINI YOK SAYAN İNSANLARIN DÜNYASINDA HAYAT SUÇSUZ BULUNDU. NE İSTEDİĞİNİ BİLEREK, İSTEKLERİNİN SORUMLULUĞUNU ALARAK YAŞAYANLAR İÇİN EĞLENCE BAŞLASIN.

Işık ve sevgiyle kalın.
 
Üst Alt