İngiliz basınından altılı masa analizi!

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir yıldan az bir süre kala, siyasi gelişmeler gündemdeki sıcaklığını da artırıyor.

İngiltere'nin çok okunan gazetelerinden Financial Times'ta dikkat çeken bir seçim analizi yapıldı.

6'LI MASA DAĞILMAYA BAŞLADI

Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel, yerel seçimlerde büyükşehirleri kazanarak büyük başarı elde eden muhalefet bloğunda dağılmaların başladığını iddia etti.

Haber başlığında, "Türkiye’de Erdoğan’la mücadele edecek muhalefet bloğu dağılıyor" ifadelerinin yer aldığı analizde, "Gelecek yılki seçimlerde büyük umutları olan koalisyonun yüzeyinde çatlaklar oluştu ve dağılmamak için çabalıyor" ifadeleri kullanıldı.

"KENDİ ADAYLARINI ÇIKARABİLİRLER"

Muhalefet partilerinin seçim stratejisini inceleyen haberde, "Hem HDP’den hem de İyi Parti’den yetkililer en sonunda ilk turda kendi adaylarıyla cumhurbaşkanlığı oylamasına çıkma kararı alıp eğer olursa ikinci turda Erdoğan karşısında kalan adaya destek verebilirler" denildi.

"USULSÜZLÜKLER OLABİLİR"

Muhalefet bloğunun ayrı ayrı aday çıkarmasının riskli olduğu ifade edilen haberde, "Kafa kafaya bir ikinci tur onun için çok kritik olacağı için Erdoğan, bazı usulsüzlükler ortaya çıkarabilir" şeklinde yorumlandı.

"BİRLİKTE ÇAY İÇMEYİ REDDEDİYORLAR"

Muhalefet bloğunda birlikte görünen partilerle ilgili değerlendirme bulunan haberde, "Teoride Erdoğan’a karşı birleşmesi gereken parti liderleri birlikte çay bile içmeyi reddediyor" yorumu yer aldı.

"STRATEJİ ANLAŞMAZLIĞI"

Enflasyonun yükselmesi ve Türk Lirası'nın hızla değer kaybetmesinin Erdoğan'ın oy oranında düşüşe neden olduğunun belirtildiği haberde, "İttifakın merkezinde CHP ve İyi Parti var. Her ne kadar iki partinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener birlikte çalışmaya baş koysa da aralarında gelecek seçim için derin ve giderek büyüyen strateji anlaşmazlığı var" ifadeleri kullanıldı.
 
Üst Alt