İmgelemek

KENDİ HAYATINI YENİ BAŞTAN TASARLA.

Bu haftaki konumuz İMGELEMEK, tasarlamak, inşa etmek, yeniden düzenlemek , hizaya getirmek, yönetmek olacak. Ben yapamam diye bir şey yok. Herkes yapabilir. Bir değişime ihtiyacım var ve bunu nasıl yapacağımı, nereden başlayacağımı bilmiyorum derseniz bu yazı sizin içindir.

Bu hafta seçen ve isteyen herkes KENDİ HAYATINI, KENDİ YAŞAM HİKAYESİNİ YENİ BAŞTAN İSTEDİĞİ GİBİ YARATIYOR. İSTEDİĞİ YAŞAM ALANINI DEĞİŞTİRİYOR. BEĞENMEDİĞİ YERİ ÇIKARIYOR, YENİ BİR HİKAYE EKLİYOR OLACAK.

KORKULARIN ÜSTÜNE ÇIKABİLİRSİNİZ. ŞÜPHE VE ENDİŞE HALİNİ SONLANDIRABİLİRSİNİZ.

KENDİNİZLE VE HAYATLA İLGİLİ OLAN SİZİ DURDURAN,BEKLETEN İNANÇLARI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

ADIM ATMAYA CESARET EDEMEDİĞİNİZ YENİ YOLLARIN SİZE AÇILDIĞINI, HAYATLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞUNUZU GÖREBİLİRSİNİZ.

ŞAKA GİBİ OLSA DA GERÇEKTE OLAN ŞEY ŞU, BUNU YATTIĞINIZ YERDEN YAPABİLİRSİNİZ.

HAYATINIZI DAHA KOLAY DAHA KEYİFLİ BİR HALE GETİREBİLİRSİNİZ.

Şimdi biraz farkındalıkla hayatlarımıza bakalım, kendimizi anlayalım sonra ne yapacağımızı oluşturalım.

Aslında bugün burada anlatacağım hayat değiştiren, yeni yollar açan, yeni imkanlar sunan çalışmayı her insan hayatında zaten kullanıyor. Sadece bir teknik uyguladığının, yaratım yaptığının farkında olmuyor.

Bu ne demek?

Bir şey olmak, yapmak, yaşamak istediğinde önce onun düşüncesi geliyor ve hayalini kurmaya başlıyorsun. Bir rüya görüyorsun etkisi altında kalıyorsun hiç aklında olmayan bir durumu istemeye başlıyorsun. Dışarıda bir yerlerde, belki de bir filmde bir hayat hikayesi izliyorsun ve ona sahip olmak istiyorsun. Hiç aklında yokken bir anda, izlediğin, gördüğün, duyduğun bir hikayenin içinde kendini hayal ediyorsun. Bir aşk, bir iş, bir yaşam tarzı her şey olabilir.

İnsanlar sınavlara girerken, iş ararken, evlenirken, aşık olmak isterken, tatile çıkarken, yeni bir araba ya da ev istediğinde, çocuk sahibi olmak istediğinde hayatın her noktasında aslında sadece hayal ediyor. Sonra ne yaşamak istediklerini söylüyorlar. Olsun diye dua ediyorsun, adaklar adıyorsun, dileklerde bulunuyorsun. Olduğunda seviniyorsun, bazen olan şey için keşke olmasaymış diyorsun, olmadığında öfkelenip, kızıp, küsüp,suçlayacak birilerini buluyorsun. Hayaller çöp oluyor. hayal kurmak ile ilgili hayal kırıklığı yaşanıyor.

Bazen insanlar istek ve dilekleriyle ilgili olumlu keyif veren yaratımlar gerçekleştiriyor. Ben bunu çok istemiştim gördün mü bak nasıl oldu diyor. İstediğimi elde ettim diyerek gururla dolaşıyor. Bazen de yaşamak istediğin hayatla ilgili korkuların, şüphelerin esiri altında kalıp ya kendini bekletiyor ya da korktuğunu kendine çekiyor. Sonra da 'Ah işte korktuğum başıma geldi' gibi cümleler kuruluyor. Mesela sınava giren biri, başkaları daha iyi, ben sınavı kazanamam diye düşünüyor. Mutlu bir evlilik mümkün değil diyen başka bir de duruyor, bekliyor. Çoğu insan para için ,iş için, başkalarının etkisi altında kalarak bir çok olumsuz olan inanca takılarak ya da ekonomik krizden etkilenerek , bahanelerle çoğu zaman istediklerinden, hayallerinden, atacakları adımlardan vazgeçiyor.

Kadercilik oynayan kişilerde var. Bunlar aslında hiç bir şey yapmak istemezler, onları harekete geçirecek bir motivasyon yoktur. Hayat içinde mücadele etmekten, zorunluluklar içinde yaşamaktan, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan yorgun düşenlerde vardır. Kendileri dışında herkesin sorumluluğu sanki dünyanın yükü onların üzerinde gibi yaşarlar. Herkes için her şeyi yaparlar ama iş kendilerine gelince sorumluluk almamak için, 'Hayatın içinde ne yaparsan yap hayat bir şekilde akıp olması gereken oluyor. Niye uğraşıyoruz ki?' diye düşünmeyi tercih ederler. Alın yazısı, kısmet, nasip, hayırlısı, artık hayat ne verirse diyerek yaşarlar.

Bazı kişilerde uygun koşulları bekler. Emekli olduğunda, para olduğunda, evlendiğinde, işe girdiğinde gibi. Ancak o zaman isteklerini gerçekleştirebileceğine inanır.

Ya da bir şey isteyenler buna o kadar çok yapışır ki olmazsa olmaz gibi düşünüp, oldurtmaya çalıştıkça, zorladıkça oradaki tüm enerjiyi sıkıştırır. Aslında zorladıkça bekledikçe olmaz. Yine kendini bekletip durur. Sonra ah kader işte benim istediklerim zaten olmaz der.

Bir şeyi kaybettikten sonra harekete geçenler vardır. Hastalık, parasızlık, işsizlik kendini dibe düşürüp sonradan çıkmak için müthiş bir efor sarf etmeye başlayanlar vardır. Bir şeyi kazandıktan, sahip olduktan sonra da 'ya kaybedersem' diye korkanlar vardır.

Cesaretim yok, yapamam, başaramam, kim ben mi? mümkün değil, o kadar yeteneğim yok, şansım yok gibi bahanelerle yaşayanlar vardır. Yola çıkmaya, adım atmaya motivasyonu olmayanlar vardır.

Benim bir hayalimde, hedefimde yok, ne istediğimi bilmiyorum diyenler vardır.

Aslında milyonlarca farklı duygu,düşünce, inanç ve davranışlarla yaşayan insanlar var.

Buraya kadar yaşanan hayat hikayelerinden sadece bir kaç tane örnek verdim. Sizlerde kendinizden, çevrenizden gözlemliyor ve biliyorsunuz ki yaşanan bu hayatlar kısıtlanmış inançlar, eylemsizlikler arasında sıkışıp kalmış durumda.

ŞİMDİ SİZİ YAŞADIĞINIZ TÜM HİKAYELERİN ÜSTÜNE ÇIKARACAK ÇOK ETKİLİ BİR ÇALIŞMA ANLATACAĞIM. Yazının başında söylediğim adı İMGELEME olan bir çalışma. Siz istediğinizi söyleyin. İsterseniz HAYATIMI TASARLIYORUM diyin, isterseniz YENİDEN HAYATIMA YÖN VERİYORUM diyin.

BU İMGELEME ÇALIŞMASI İNANÇLA YAPILMAYA DEVAM EDİLİRSE HAYAT İÇİNDE ARADIĞINIZ MUCİZELERİ YAŞAMAYA BAŞLAYACAKSINIZ.

Hayatınızdaki her konuyu tek tek çözebilirsiniz ya da büyük tabloda kendinizi yeniden şekillendirebilirsiniz.

Şimdi size bu çalışmanın ne kadar etkili ve değerli olduğu ile ilgili bir araştırmayı anlatacağım.

Research Quarterly bir bilim dergisi. Seneler önce imgeleme üzerine bir araştırma yapıyor.Basketbol oynayan öğrencilerden 3 grup belirleniyor. Amaç basketbol topunu fileye sokmak.

1.grup 20 gün boyunca her gün düzenli fiziksel antrenman yapıyor.

2. grup hiç bir şey yapmıyor. Sadece belirlenen tarihte sahada olacaklar.

3.grup 20 gün boyunca fiziksel antrenman yapmıyor, düzenli olarak sadece zihinsel bir antrenman yapıyor. Zihinlerinde topu tuttuklarını, paslaştıklarını, attıkları her topun basket olduğunu, skor sayısını gördükleri, terlediklerini, su içtikleri,havluyla terlerini sildikleri, alkış seslerini duydukları sahneyi imajine ediyorlar.Gelen tebrikleri kabul ediyorlar. Sevdikleri aileleri orada herkes kutlama yapıyor. Tekrarlayayım, sadece zihinsel olarak yaratıyorlar.

20 gün sonunda olanlar
. İlk grup olan fiziksel antrenman yapan kişilerin performansında %24 lük bir artış oluyor. 2.grup hiç bir şey yapmayanlar, yatanlarda bir değişiklik yok :) 3. grup zihinsel antrenman yapanlarda %23 lük performans artışı gösteriyor. Topu eline almadan zihinsel gücünü kullanarak bir performans artışı gerçekleşiyor.

Aslında, hem fiziksel hem zihinsel antrenmanla gerçekleşebilecek başarıyı hayal edebilir misiniz?

Zihnimizi gördüğünüz gibi programlayabiliriz.Bilinçaltı gerçek ile hayali ayırt edemez. Bunu ne zaman yapar?


5 duyu organınızı imgenin içine yerleştirdiğimizde gerçek anlamda yaşıyormuşçasına hissettirdiğinizde bu gerçekleşir. 3. grubun yaptığı gibi.

Ara bir bilgi vereyim bunu okuyan öğrenciler varsa sakın ben imgelememi yaparım, çalışmama gerek yok, sınavları geçerim demesin. Size tavsiyem o derste ne kadar başarılı olduğunuzu hayal etmek, sınavlardan en yüksek notlar aldığınızı imgelemek olur ancak yani derslerini çalışacaksın. Okuyacak ve öğreneceksin. Bu iki gücü birleştirerek başarı hikayeni yaratacaksın.

Daha önceki yazılarımda ne demiştim. ODAK NOKTANIZ NEYSE ENERJİNİZ ORAYA AKAR VE SİZ O ALANA DOĞRU YÜRÜMEYE BAŞLARSINIZ. ARTIK YAŞAM ALANINIZ ORASI OLUR.

Bu yüzden olumlu ya da olumsuz hangi alana güç verip odaklanacağınızı siz seçeceksiniz.

Endişeli, korku dolu bir hayat mı yoksa keyifli, konforlu,çok iyi hissettiğiniz bir hayat mı seçiminiz olacak?

Demem o ki, hayat içinde etrafınızdaki olumsuz kişilerin, ülke yönetimindeki öfkenin, yaşanan krizlerin, hayatınızdaki olumsuzlukların üzerine çıkabilirsiniz. Odak noktanızı yaşamak istediğiniz hayat içine yerleştirip, imgeleme yaparak her şeyi değiştirebilirsiniz.Enerjinizi, gücünüzü, olmasını istediğiniz, yaşamayı özlediğiniz hayata odaklayabilirsiniz. Bunu yapabildiğinizde neler oluyor biliyor musunuz?

YENİ YOLLAR AÇILIYOR. YENİ İMKANLAR, YENİ İNANLAR YENİ MÜŞTERİLER, SAĞLIK HUZUR EĞLENCE GELMEYE BAŞLIYOR.ÇÜNKÜ O ALANDA KORKU YOK. O ALANDA OLMAK İSTEDİĞİNİZ KİŞİ, YAŞAMAK İSTEDİKLERİNİZ, AİT OLMAK İSTEDİĞİNİZ ÇEVRE ve HAYAT VAR.

ÖZ DE Kİ GERÇEK SENLE BULUŞTUĞUN HAYATIN KAPILARINI KENDİNE AÇABİLİRSİN.

HER ŞEY MÜMKÜN İŞTE TAM DA BUNUN FARKINDALIĞINDA YAŞAYABİLİRSİN. BU SENİN HAYATIN SENİN YAŞAM BAHÇEN OLACAK.

Ne demiş Mario Quintana ' KELEBEKLERİ KOVALAYARAK VAKTİNİZİ BOŞA HARCAMAYIN. BAHÇENİZİ DÜZELTİN KELEBEKLER GELECEKTİR.'

Bu yüzden büyük resme odaklanın. Her şeyi o resmin içine dahil edin.

Ben size sizin yapabileceğiniz, örnek olabilecek bir çalışma anlatayım, siz istediğiniz gibi düzenleyin.

Öncelikle şu an ki hayatını yaşadığın her şeyi bir kenara bırak. Sorunların var, korkuların var, belki gelecek endişen var. Bütün bunlar evet var ama şimdi hepsinin üzerine çıkalım. Dinlenme pozisyonunda sakince otur . Kendine biraz zaman tanı. Derin bir kaç nefes al. Kendini rahatlat.

Şu an tam olarak her şey mümkün olsaydı ne isterdim? Nasıl bir hayatım olmasını isterdim? sorusunu sor kendine ve bırak.

Bir kağıda önce yaşamak istediğin hayatı yaz. Kısa ve öz olsun. Sanki bir film senaryosu ya da tiyatro sahnesinin başlıklarını yazıyormuşsun gibi düşün.

Danışanlarımdan bir örnek vereyim.

Büyük kocaman bahçesi olan bir evim olsun. Yeni bir araba ,para, aşk, dostlar, sağlık, kilo, aile sevgisi, işte başarı ... dedi. Çevrende nasıl insanlar olsun? Nazik, saygılı, sevgi ve güven dolu dürüst ilişkiler içinde olmak. Kendisi içinse kendini sevebilen, sağlık, huzur ve barış içinde yaşamak dedi. Ülkemde güven dolu ve değerli hissettiğim şekilde yaşamak.

Şimdi bu hikayeye 5 duyumuzu katmamız, duygularımızla hissetmemiz, en sonunda da olumlu iyi hissettiren, bilinçaltına güzel bir mesaj veren bir cümleyle tamamlamak kaldı. Onu hikaye sonunda O anki yaşadıklarının enerjisiyle kendisi bulacak.

İmgeleme için; Gece uyumadan önceki dakikalar çok değerlidir ve sabah ilk uyandığınız anlar.Yatakta oturup, imgeniz için çalışıp bittiğinde de uykuya geçmeniz şahane olur. Sabah bu enerjide uyanmanız sanki o hayatın içinde yaşıyormuşçasına gününüze devam etmeniz yaratımlarınızı hızlandıracak.

İmge sizin imgeniz olacak, siz dizayn edeceksiniz. Büyük resme odaklanın demiştim şimdi bunun için bende küçük bir kısmını size örnek olarak vereyim.

Şimdi her şeyi yerleştirdiğiniz bir hikaye yaratın. İçinde bütün istekleriniz olsun. 5 duyunuzu duygularınızı katın. Yeni evinizin bahçesindesiniz her yer yemyeşil çimenler, rengarenk çiçeklerle dolu. Çimenlerin üstünden çıplak ayakla biraz yürüyorsunuz, elinizde bir kahve fincanı var. Keyif yapıyorsunuz. Fincanın sıcaklığını hissedin, kahvenin kokusunu alın, bir yudum kahve için, o tadı hissedin.O sırada telefon çalıyor sevdiğiniz adam arıyor, ismini telefonda görmeniz bile yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturuyor, konuşuyorsunuz. Gülüyorsunuz. Akşam yemeğe gidecekmişsiniz ve hemen hazırlanmanız gerek. Yeni arabanızın anahtarını elinize alın, kuaföre gideceksiniz. Tam kapıdan çıkarken boy aynasında kendinize bakıyorsunuz, ne kadar güzel ve alımlı olduğunuzu görüyorsunuz. Gözleriniz nasıl da sevinçle parlıyor.Tam da istediğiniz kiloya ne kadar kolay indiğinizi hatırlayarak çok sağlıklı ve güzel bir kadın olduğunuz için şükürle doluyorsunuz. Bankanızdan yeni gelen ödeme bilgilerinin mesajları akmaya başlıyor... gibi bir hikaye yaratabilirsiniz.

Bütün imgeleme hikayeniz bittiğinde onu belki 'Bu bir mucize! Mucize benim! Ne istediysem yarattım duygusu ve sevinciyle tamamlayabilirsiniz. Şükredebilirsiniz.

İmgeleme olayını hayatınıza geçirin. İnançla devam edin. En az 10 gün sonra, bana göreyse hemen hayatınızda açılan mucize kapılarını göreceksiniz.

Her şey için yapabilir, bu çalışmayı uygulayabilirsiniz.

Bu haftalık bu kadar ama sanırım bu imge hikayeleri devam edecek. Hızla gerçekleşiyor bunu bilin. Pazartesi seanslarda anlattığım imgeleme çalışmasına başlayanlar, hayatındaki insanların davranışlarının bile değiştiğini ,ne kadar çözüm odaklı sevgi dolu insanlara dönüştüğünü söylüyorlar. Aynı şekilde kendisinin de ne kadar huzurla güne başladıklarını anlatıyorlar.

Siz yeter ki kendinize ve yaşamak istediğiniz hayata inanın.

Her şeyi değiştirebilecek güç ve yetenek siz de var bunu bilin.

Bu çalışma için hiç bir şey bilmenize gerek yok. Siz yola çıkın yolculuk sizi gitmeniz gereken yere götürecek.İnanç, teslimiyet, güven içinde kalarak düzenli bir şekilde imgeleme yapmak size muhteşem güzellikte kapılar açacak.

Hatırlayın, dünyadaki tüm icatlar bir hayalle başladı. İnsanlar onlarla alay etti küçümsedi ama onlar yollarına devam etti. Çünkü yola çıkan özdeki kendini bulur, onu tanır. Onunla birlikte yol alır.

Kendi hayatınızı yeniden inşa etmek, tasarlamak için siz de kendinize her gün 10 dakika ayırabilirsiniz.

Gerçekten ister ve seçerseniz her şeyi yaratabilirsiniz.

HAYAL ET, ZİKRET, İNŞA ET.

Işık ve sevgiyle kalın
 
Üst Alt