Fransa Dışişleri Bakanı’ndan Ankara’ya Rusya uyarıları

Hafta başında Ankara’ya resmi bir ziyaret yapan Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna Türkiye’nin “Ukrayna Savaşı’nda üstlendiği olumlu tutumdan duyulan memnunluğu” dile getirdikten sonra BM kararlarına harfiyen uymaya devam edeceğini umduklarını sözlerine ekledi. Colonna’nın bir anlamda Ankara’ya gayet diplomatik bir üslupla “Arkamızdan dolaşıp Rusya’yla kendi bildiğin gibi hareket etmeye kalkışma, aksi halde...” mesajını verdiği anlaşılıyor.

Fransız Le Figaro gazetesinde yer alan habere göre Colonna Ankara’yı ziyareti öncesi RTL televizyonuna verdiği demeçte şunları söyledi:

“Türkiye’yi, Ukrayna Savaşı’nda üstlendiği olumlu tutumu sürdürmesi amacıyla ziyaret diyorum. Türkiye bölgede aktif, zaman zaman olumlu bir rol oynuyor. Ankara’yı, bu yolda devam etmesi ve BM’nin çabalarıyla uyumlu hareket etmesi için cesaretlendirmemiz lazım.“

Le Figaro’nun haberi şu cümlelerle devam ediyor:

“Bu yaz aylarında Türkiye Ukrayna Savaşı nedeniyle Odesa limanında mahsur kalan tonlarca buğdayın dünyaya ihraç edilmesini sağlayan arabuluculuk rolünden sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoan bu hafta sonunda Rusya Devlet Başkanı Putin’le temasa geçerek Rus askerlerinin kuşatması altında olan Ukrayna’daki Zaporijjia nükleer santralındaki kuşatmanın kaldırılması amacıyla arabuluculuğa hazır olduklarını belirtti.”

“Türkiye Ukrayna Savaşı’nın başından beri Moskova ve Kiev’le iyi ilişkilerini sürdürdü. Ukrayna’ya Türk SİHA’larını satarken Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katılmakta çekimser kaldı. “

Le Figaro’nun haberi Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın şu sözleriyle sürüyor:

“Avrupa, ABD, kimi müttefik ülkeler Rusya’ya Ukrayna’yı işgali nedeniyle yaptırımlar uygulama kararı alırken kimi ittifak üyesi ülkeler de bu yaptırımlara katılmadı. Bunların arasında Türkiye de var. Bu yaptırımlara katılmayan ülkeler uluslararası toplumun amaçlarına hizmet etmemektedirler. Şunu belirtmem lazım ki Rusya’ya uygulanan yaptırımlar devam etmektedir ve bu yaptırımlar daha da etkili olacaktır. Bunu göz ardı edemeyiz. Ayrıca ileriki zamanlarda bireysel yaptırımlar da uygulanabilir. “

Konuk Fransa Dışişleri Bakanı Colonna’nın bu sözleri oldukça çarpıcı. Bana göre vermek istediği mesaj şöyle:

“Bizden misiniz, değil misiniz? Bizdenseniz bizimle birlikte hareket edin; kendi başınıza yürümeye kalkışmayın. Kendi bildiğiniz yoldan gitmeye devam ederseniz hakkınızda pek hayırlı olmaz.”

2013’de de gayet iyi hatırlıyorum, AB Türkiye’ye tam üyelik tanımakta ayak diretince şöyle bir söylem tutturmuştuk:

“Madem bizi istemiyorsunuz biz de Şanghay Grubu’na üye oluruz.” Sonra ne olduysa olmuş, bu söylemden vazgeçilmişti. Çok taraflı oyuncu olmak isterken bütün tarafları kaybetme ihtimalini göz ardı etmemek lazım.

 
Üst Alt