Ermenistan 2 PKK'lıyı Türkiye'ye mi teslim etti?

Bugünlerde Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi, Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) bağlı iki teröristi gözaltına aldı ve ardından Türk istihbaratına teslim etti. Ermeni Parlamentosu'nun "Ermenistan" bloğundan milletvekili Gegam Manukyan, "Facebook" sayfasında konuyla ilgili bilgi verdi. PKK'lı teröristlerin isimleri Atila Çiçek (takma adı Lehenk) ve Hüseyin Yıldırım (takma adı Alişir). Buna karşılık Türk istihbaratı, özel bir operasyon sonucunda "Kürt teröristlerin" tutuklandığını söyledi.

Unutulmamalıdır ki Ermenistan Adalet Bakanlığı, mahkûmları vatandaşlık ülkelerinde cezalarını çekmek üzere iade etme yetkisine sahip olduğu için dairenin Kürtleri transfer etmediğini açıklamıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ancak Adalet Bakanlığı, Kürt Atilla Çiçek ve Hüseyin Yıldırım'ı teslim etmedi. Ayrıca bu kişilerin teslimi veya iadesi konusu Adalet Bakanlığı'nda tartışılmadı" denildi.

Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidməti də ilkin olaraq iki kürdün Türkiyə tərəfinə keçməsini təkzib edib. Açıqlamada qeyd olunub: “Sosial şəbəkələrdə və mediada ictimai-siyasi fəaliyyətlə məşğul olan şəxslər Atilla Çiçək və Hüseyn Yıldırımın milliyyətcə kürdlərin Türkiyəyə ekstradisiya edilməsi ilə bağlı əsassız tənqidlər səsləndiriblər...

Nəzərinizə çatdırırıq ki, yayılan yalan şayiələr nəinki reallığa uyğun gəlmir, hətta hüquqi əsası da yoxdur, bununla da Xidməti gözdən salmağa cəhd edilir. Cinayət prosesində məhkum olunmuş şəxslərin ekstradisiyası prosesi MTN-in səlahiyyətlərindən kənardadır. "

Edilen bilgiye göre, Ermenistan Çiçek ve Yıldırım, 16 Ağustos 2021'de Araks Nehri üzerinden Ermenistan sınırını yasadışı olarak geçmek ve cumhuriyete silah ve mühimmat kaçakçılığı yapmakla suçlandı. Ocak 2022'de Sünik ilçesi asliye mahkemesi Hüseyin Yıldırım ve Attila Chichay'ı 7 yıl hapis ve paraya el koyma cezasına çarptırdı. Daha sonra Yargıtay her iki hükümlünün cezalarını indirdi ve yerine 3 yıl denetimli serbestlik süresi olan ertelenmiş bir ceza verdi.

Dolayısıyla Güç kuvvetleri bu süreci halktan gizleyememiştir. Yetkililerin her biri, mümkün olduğu kadar iadenin sorumluluğunu üstlenmeye çalıştı.

Şimdi Kürt kaynaklarından gelen bilgilere dikkat edelim. PKK, isyancıların yer değiştirmesini "Ermenistan için bir utanç" olarak nitelendirdi. PKK tarafı şimdi Ermenistan'ı yerel ve uluslararası yasaları ihlal etmekle suçluyor. Açıklamada, "A. Çiçek ve H. Yıldırım, 2021 yılı Ağustos ayında Ermenistan sınırı yakınında Ermeni devletinin güçleriyle karşılaşmış ve olumsuz bir durumun yaşanmaması için önlem almış ancak tutuklanmış, gözaltına alınmış ve suçlanmıştır. Arkadaşlarımız 2022- On 23 Şubat 2008'de Ermeni Temyiz Mahkemesi'ne çıkarıldılar ve mahkeme serbest bırakılmalarına karar verdi. Uluslararası ve Ermeni hukukuna göre serbest bırakılmaları gerekirken, Ermeni özel servisleri tarafından kaçırılıp alıkonuldular. Tedbir alındıktan sonra serbest bırakılması gerekiyordu, söz verildi, yaklaşık bir ay önce Ermenistan'dan Türkiye'ye teslim edildi..." denildi.

Ermenistan ilk kez PKK'lı teröristleri Türkiye'ye iade etti. Mevcut koşullardan olaylarda nasıl bir gelişme beklenebilir? Söylemesi zor. En azından şu ana kadar Türkiye ile mücadelede Ermenilerin müttefiki olan PKK tarafıyla ilişkilere güçlü bir darbe vuruldu.

Not: Kürtlerle uzun yıllara dayanan yakın ilişkilerine rağmen Ermenistan'ın PKK'lı teröristleri Türkiye'ye iade etmesi, aslında Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi yolunda "Güven" sayfası açılabilecek mi?" - konusunu sorgulat mıyor değil...Ü. Fermankızı
 
Üst Alt