Bakanlıktan sosyal medya gelirlerine sıkı denetim!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sanal ticaret ve sosyal medya gelirlerine yönelik incelemesini tamamladı. RADAR adı verilen sistem ile yapılan incelemelerde sosyal medya gelirlerinde vergi yükümlülüğünü tam yerine getirmeyen 50 bin kişi belirlendi. Bakan Nebati denetimler sıklaşacak uyarısı yaptı.

3500 KİŞİ İÇİN SAHA İNCELEMESİ KARARI

Hazine ve Maliye Bakanlığı
, elektronik ticaret, sosyal medya ve uzaktan çalışma gelirlerine yönelik incelemesini tamamladı. RADAR sistemi ile gelirini tam ya da hiç beyan etmeyen mükellefler belirlendi. Saha incelemesi başlatıldı. Bakanlık Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp gibi platformları özellikle mercek altına alındı. Radara takılan 65 bin kişi vergi yükümlülükleri açısından incelendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı 50 bin kişinin vergisel yükümlülüklerini kısmen veya tamamen yerine getirmediğini tespit etti, 3 bin 500 kişi için doğrudan saha incelemesi başlatıldı.

nebat1.jpg


Bakanlık radarına, elektronik ticaret yapanlar arasından da girenler oldu. 6 bin kişiyi kapsayan inceleme sonrasında eksik ya da hatalı beyanda bulunanlara yönelik çalışma başlatıldı. E-spor sektöründeki gelirler de RADAR sistemi ile incelendi. Bugüne dek yapılan çalışmalarda 3 bin kişilik analizde 588 kişi için işlem başlatıldı. Hazine ve ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya gelirlerinin önümüzdeki dönemde daha da yakından takip edileceğini söyledi
 
Üst Alt