Bakan Soylu ilk kez açıkladı: 3 ayrı çalışma hazırlattık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadıköy'deki patlamaya ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

İstanbul Kadıköy'de gerçekleşen olay, dün saat 19.00 sıralarında Fikirtepe Mahallesi'nde meydana gelmişti. 3 katlı binanın 2'inci katında patlama olmuş, patlama sonrasında bina alevlere teslim olmuştu.

Bakan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

3600 meselesini dillerinde pelesenk ettiler, aynı zamanda ardından promosyon meselelerini gündeme getirdiler. Bir tarafta polisin uygulamasından şikayet ettiler, bir taraftan da bir fitneyi gerçekleştirmek üzere bir anlayış gerçekleştirmiş oldular. FETÖ çıkartıyor çünkü yıllarca polis teşkilatına elini sokup oradan istediği sonuca ulaşmak için bir çabası oldu. 15 Temmuz'dan sonra bu tamamen elinden alınınca yapmak istediği bir takım olaylar üzerinden bunu sağlayabilir miyim? Bunun yandaşları kim; bazı sol müptezeller, FETÖ'cü müptezeller, terör örgütü mensupları...

3 AYRI ÇALIŞMA HAZIRLATTIK

2016 yılında da İçişleri Bakanlığı'na geldiğimizde bu olayla karşı karşıyayız. 2016 yılından itibaren bu olayı görünce normal vatandaşımızın intihar sayısından daha yüksek bir intihar sayısını görünce 3 ayrı çalışma hazırlattık. Raporları da burada. Biz bu konuda hangi tedbirleri almalıyız? Bunun sebepleri nelerdir? Dünya ne yapmış? Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bunun Türkiye'ye özgü bir takım sebepleri ve tedbirleri var mı? Biz bu çalışmaların hepsine teker teker baktık. Şu anda 11 aydır yürüyen bir bilim kurulu da oluşturduk ve çalışmayı sürekli olarak yapıyoruz. Biz bir aileyiz, polis ailesi. Elbette ki ailenin kendi adına yaşadığı heyecanlar, sorunlar, mutluluklar, iyi, sıkıntılı günler olacaktır. Biz bu ailenin sadece işinden istifade edelim, görevlerini yapsınlar sonrasına karışmayalım şeklinde bir yaklaşımımız olamaz.

Bütün bu konudaki süreci Emniyet Genel Müdürümüz, Teftiş Kurulu Başkanımız, ilgili sağlık ve sosyal hizmetler başkanlığımız ile yürütmeye gayret gösterdik. Bu tip bir sorun bile bizim için fazladır. 1 polisimizin bile intihara teşebbüsü bizim için fazladır. Bu sorunların üzerine gitmek bizim temel görevimizdir. Fransa'da özellikle polislerin yüz binde 34,92'dir. Yani Portekiz'de intihar yüz binde 19,54, Avustralya'da yüz binde 16,9, İngiltere'de yüz binde 16,44, ABD'de yüz binde 16, Türkiye'de ise yüz binde 15,17. Diğer ülkeler de var. Bu bizim kıyas yapabileceğimiz ülkeler. Türkiye'de bu yüz binde rakamına göre polis intiharları rakamı nedir? İntihar eden personel sayısı 51, 1 Ocak-10 Ekim arası. İntihar bindelik oranda binde 19. 267 bin 155 personel, intiharın bindelik oranı yüz binde 23. Bu bizde böyleyken Fransa'da ise yüz binde 39 civarındaymış. 2017'de bu rakam yüz binde 58, 2018'de 41, 2019'da 47, 2020'de yüz binde 39, 2021'de 89. 2022'de ise şu anda 44.

İNTİHAR SEBEPLERİ NELER?

Özellikle bir konuyu ifade etmek isterim; teşebbüs ne kadar iddia ne kadar ve bunun Türkiye ortalaması ne kadar? Türkiye'de meydana gelen intihar teşebbüs olayları yüzde binde 58'den yüz binde 46'ya kadar gidiyor. Polisimizdeki intihar teşebbüsü kaç? Yüz binde 40'larla yüz binde 30'lar arasında. Bu yıl itibariyle yüz binde 24 civarında. Peki, intihara teşebbüs ayrı bir de intihar ayrı. Elinde silah olduğu için bunu gerçekleştirebilme oranı çok daha yüksek. İntihar sebepleri neler? Aile olarak biz olayın her yönüyle ilgilenmekle mükellefiz. Her olaydan sonra bizim yaptığımız ilk önce teftiş kurulumuzun özellikle intihar konusundaki bir vesileyle nedenlerini burada değerlendirmek. Bu nedenlere baktığımız zaman 1. evlilik çatışmaları ve ailevi sebepler, yüzde 22,5. 4'te 1'i ailevi meselelerden kaynaklanıyor. Son 2-3 yılda sanal bahis, şans oyunları ve kripto para konusunda yüzde 29,3.

YILLIK İZİNLERİ YAZ VE KIŞ OLMAK ÜZERE 2 DÖNEM KESİNLİKLE KULLANDIRILMAKTADIR

Personele evlilik yıldönümlerinde 1 gün izin kullanma hakkı verilmiştir. 12-12 ve 12-24 sisteminden çıkıldı bir genelge ile. 12-36 ve 8-24'e geçilmiştir. Bir kısım polisimiz de doğal olarak 9-5 görevi yapmaktadır. Genel olarak 12-12 ve 12-24 bitti. Tüm personelin yıllık izinleri yaz ve kış olmak üzere 2 dönem kesinlikle kullandırılmaktadır. Polis radyomuzda ruh sağlığı konularında programlar düzenlenmektedir.

Son 4 yıl içerisinde 10 yeni tesis yaptık. Bu 10 yeni tesisten 443 bin 547 polisimiz ailesiyle istifade etmiş oldu. Bilimsel bir danışma kurulu oluşturduk. Yapılan fitnenin her biri polis teşkilatını kendi birliğinden, iş gücünden ayırmaya yöneliktir. Biz polisimizin yanı başındayız. Bu kutsal bir meslektir, aynı zamanda polisi bir aile olarak görüyoruz. Biz bir arkadaşımızın kılına bir şey gelmesinden büyük bir üzüntü duyarız. Bir arkadaşımız gerek operasyon esnasında herhangi bir sıkıntıyla, saldırıyla veya kendi moral bozukluğuyla karşı karşıya kaldığında bu bizim kendi evladımız gibi bir değerlendirme içinde oluruz. Hayatları polis nefreti üzerinde işleyen, terör elebaşının yeğeni olan müptezel şahsın Türk polis teşkilatına hakaretinde söylediği gibi, ana muhalefetin şımarttığı bu tipler elbette ki aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmemektedirler.

KADIKÖY'DEKİ PATLAMA

Olayın gelişimini ben anlatayım. Diyarbakır'daydım, patlamadan sonra bilgi aldık. İtfaiye patlamanın nereden kaynaklanabileceğini araştırırken 'doğal gaz patlaması olabilir' dedi. Üst katta böyle bir şey olabilir, Vali Bey de bu bilgiyi paylaştı. Daha sonra binanın içine girilince bir değerlendirme yaptılar. Doğal gazdan olamayabileceği konusu ortaya çıktı. İlk önce 1 yaralı var dendi, sonra 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ortaya çıktı. 2'si Özbek, birisi 8 yaşında. Hemen bomba iddiaları ortaya çıktı, Allah'tan korkuları yok. 8 yaşında bir çocuk ile 70 yaşındaki dedesi bomba imal ediyordu. Zaten ilk paylaşımların önemli bir bölümü, yüzde 30'u bot. Hemen FETÖ'nün bot hesapları devreye giriyor ve hemen psikolojik harekat başlatıyorlar.

ŞU ANA KADAR TERÖR BAĞLANTISI GÖREMEDİK

Kriminal başkanımız o gece itibariyle oraya gitti, 80'in üzerinde bulguları vardı. 60'a yakın bulgunun tamamına baktılar. Biz şu ana kadar bir terör bağlantısı göremedik.

HDP'Lİ MİLLETVEKİLİ ÖMER ÖCALAN'IN AÇIKLAMALARI

Tabi Pervin Buldan, Pollyanna. Türkiye'de PKK terör örgütü bu kadar insanı katletmemiş, HDP de zaten Alman Yeşiller'in ortaya koyduğu siyaset gibi parti... Aslında Karayılan ile Cemil Bayık'la hiçbir alakası yok. Onlar böyle değiller, aslında HDP, Türkiye'de yeşil, çiçek, böcek, kanuna uyuyor, PKK ile hiçbir ilişkileri yok. Ve neticede PKK'yı her zaman bir terör örgütü olduğunu söylüyorlar. Biz bunları duymuyoruz, Buldan da orada bir Pollyanna. Onun için kötü bir devlet var, TSK var, jandarma var. Onlar dünyanın en temiz insanları. Güvenliği sağlamak isteyenler de dünyanın en kötüleri. Kendileri kesilen ağaçlar için yola çıkmışlardı, biz bunları yanlış görmüşüz. Bunlar bizim aklımızla dalga geçiyorlar. PKK'ya teslim olmuş bir topluluk. Kendisine yapılan dağdaki hakaretleri iyi bilir ama sesini çıkaramaz, ödü kopar.
 
Üst Alt