Azerbaycanlı milletvekili Macron'un Azerbaycan hakkındaki konuşmasını kınadı

"Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Azerbaycan hakkında ifade ettiği görüşler temelsizdir." Azerbaycan Milletvekili Vugar Isgandarov bu sözleri söyledi.


Milletvekiline göre Macron, Azerbaycan hakkında tamamen asılsız ve saçma açıklamalar yaptı: "Bu onun siyasi konuşmasının bir hatasıdır. Çok beceriksizce çifte standart gösteriyor. Macron'un konuşması, Fransa'nın yıllardır AGİT eş başkanlığını sorgulamamız gerektiğini gösteriyor. Ama görüntü çok yanlış. Öte yandan Macron'un siyasi konuşmaları iki ülke arasındaki ilişkilere zarar veriyor.

Ve bu Macron'un Azerbaycan'a karşı ilk konuşması değil. Hatırlarsanız 2020'de Dağlık Karabağ ile ilgili yaptığı açıklamada bile Türkiye'yi eleştirmiş ve Türkiye'ye Dağlık Karabağ konusundaki provokasyonları durdurma çağrısı yapmıştı. Macron'un şu anki konuşmasına bakarsak, bizzat Macron'un provokatif konuşmaları durdurması gerektiğini görebiliriz. Fransa, her zamanki gibi tarihi dostluğunu yenilediği Ermenistan'ın yanında yer alıyor. Ama bu da Fransa'nın, tek taraflı tutumu ve asılsız suçlamaları, bu ülkenin arabuluculuk çabalarının gözden geçirilmesini gerektiriyor.

Bugüne kadar Ermenistan'ın üçlü bildirinin hükümlerini yerine getirmemesi ve Azerbaycan topraklarına mayın döşeyerek bölgenin güvenliğine tehdit oluşturması konusunda da sessiz kalan Macron Azerbaycan'a karşı tek söz bile söyleyemez!

Bence Macron adaletten bahsetmek istiyorsa, önce Afrika ülkelerinde Fransa'nın yaptıklarını, hala Afrika ülkeleri üzerinde kayda değer bir seviyede güç kullanmasını sürdürmesınden konuşsun.

60 yıldır devam eden bu sömürgeciliği görmezden gelen Macron, haklı olduğu halde Azerbaycan'ı suçlamaya behane aramak yerine, Fransa'nın Afrika'da nükleer enerjiyi geliştirmesinden, Nijer, Gabon ve Orta Afrika Cumhuriyetlerinden nasıl uranyum ithal ettiğinden konuşsun..."

Hatırlatalım ki, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Çarşamba günü France 2 TV kanalında verdiği bir röportajda, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki uzlaşmazlıklarla ilgili Bakü ve Moskova’yı hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. Rusya'yı Kafkasya'da istikrarı bozmaya ve kaos çıkarmaya çalışmakla suçlayan Macron, Rusya'nın son aylarda taraflar arasında Azerbaycan lehine gerilimi kışkırttığını belirtmişti. Macron ayrıca Azerbaycan'ı çok sayıda can kaybına ve korkunç olayların yaşanmasına yol açan bir savaş başlatmakla suçlamıştı. Azerbaycan’ın yakın bir zamanda sınırda saldırı başlattığını da iddia eden Macron, Ermenistan’ın yanında olmaya devam edeceklerini ifade etmişti.

Ülker Fermankızı
 
Üst Alt