Azerbaycan Sosyal Refah Partisi'nden çağrı...

Azerbaycan Sosyal Refah Partisi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin Taşkesen, Kelbecer ve Laçın yönünde geniş çaplı provokasyonuna ilişkin bir açıklama yaptı:

"2020 yılında gerçekleşen 44 günlük Karabağ Savaşı, Azerbaycan'ın haklı zaferi ile sonuçlanmıştır. Azerbaycan, Rusya cumhurbaşkanları ve Ermenistan başbakanı tarafından 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildirge, Güney Kafkasya bölgesinin barış ve güvenlik içinde yaşaması için bir fırsat haline geldi. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin kalıcı barışın sağlanmasına engel oluşturması, üçlü bildirgenin şartlarına uymaması, düzenli olarak provokasyonlar yapması ve ateşkesi ihlal etmesi üzücüdür.

12 Eylül 2022 gecesi Ermenistan, evrensel olarak kabul edilen uluslararası hukuk, ilke ve prensiplerini, temel insan haklarını ve 10 Kasım'da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderleri arasında imzalanan üçlü Bildirge'nin koşullarını bir kez daha kasten ve ağır bir şekilde ihlal etti. Ermenistan devlet sınırının Taşkesen, Kelbecer ve Laçın yönlerinde büyük çaplı sabotaj gerçekleştirdi.

Bu provokasyon sonucunda Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine bağlı 50 asker şehit olmuş, askeri ve sivil altyapı ağır hasar görmüş, sivillerin ve askeri personelin güvenlik ve sağlık hakları ihlal edilmiştir.

Ayrıca, bu provokasyon 44 gün süren II. Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan'ın yaklaşık 30 yıllık işgalinden kurtulan bölgelerde yürütülen geniş çaplı imar çalışmalarını gölgede bırakmaya çalışmakta, böylece bölgenin gelecekteki kalkınmasını engellemektedir.

Ermeni silahlı kuvvetlerinin yıkıcı gruplarının, özellikle Azerbaycan topraklarının çeşitli yönlerde, özellikle kapsamlı restorasyon ve inşaat çalışmalarının yürütüldüğü yerlerin ve ikmal yollarını, karanlık hava koşullarında bölgenin dağlık arazisini ve mevcut vadi boşluklarını kullanarak yaptıkları büyük çaplı askeri provokasyonu şiddetle kınıyoruz. İkinci Karabağ savaşının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen Ermenistan, Azerbaycan topraklarında gömülü minaların tam bir haritasını vermeyi hala reddediyor.

Avrupa Birliği ve Rusya'nın arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerin ruhuna ve güdüsüne aykırı olan bu provokasyonlar, bölgede sürdürülebilir barışı tehdit etmektedir. Bu adımı, temel hak ve özgürlüklerin ağır ihlali olarak değerlendiriyoruz ve Azerbaycan'a karşı etnik nefret ve düşmanlık kastıyla kasıtlı olarak işlenen bu tür askeri provokasyonları, uluslararası hukuka aykırı olarak, insanların yaşamlarına ve sağlığına ciddi zararlar vermek amacıyla yapıyoruz.

Ermenistan'ın siyasi ve askeri liderliğinin doğrudan sorumlu olduğunu beyan ederiz.
Azerbaycan Sosyal Refah Partisi olarak uluslararası kuruluşlara ve dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Uluslararası dünyanın, Ermenistan'ın bu yetersiz eylemlerine gereken ilgiyi göstermesi, protesto sesini yükseltmesi ve sıkı önlemler alması gerektiğini söylüyoruz.

Sosyal Refah Partisi olarak Ermenistan'ın temel insan hak ve özgürlüklerini ağır şekilde ihlal eden provokasyonlarına güçlü bir şekilde tepki verilmesi çağrısında bulunuyoruz.Aslı Kazımova

Azerbaycan Sosyal Refah Partisi Genel Başkanı
 
Üst Alt