Akşener'den İranlı kadınlara, Turgut Uyar dizeleriyle destek!

İYİ Parti lideri Akşener, İran'da yaşanan protestolarla ilgili sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlayarak, İranlı kadınlara, Şair Turgut Uyar'ın dizeleriyle selam gönderdi.

aksir2.jpg


"TÜM KALBİMLE SELAMLIYORUM"

İran'da
ahlak polisi tarafından Mahsa Amini'nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi sonra başlayan protesto eylemleri ülke genelinde büyüyerek, devam ediyor. Kadınların öncülüğünde devam eden protesto eylemlerine bir destekte İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den geldi. Twitter hesabından paylaşım yapan Akşener, İranlı kadınları selamlayarak, şair Turgut Uyar'ın dizelerini de paylaştı.

aksir1.jpg


AKŞENER'İN PAYLAŞIMI

''Maalesef çağımız, sultancıl yapıların ve etraflarındaki haramzadelerin; İktidarlarını meşrulaştırmak ve sürdürmek adına yaptıkları türlü zorbalıklar ve aldıkları akla ziyan kararlarla hızla, insanların mutluluklarının ellerinden alındığı bir cendere içine sürükleniyor. Her yerde bolca bulunan kötücül ve çıkarcı iktidar kümeleri sıklıkla; Sözde dostların ve sözde düşmanların olduğu hayali bir evrende, kazananı sadece oligarşilerin olduğu kurmaca bir kabusu; İnsanlara “beka mücadelesi” diye yutturmaya çalışıyor.

aksir4.jpg


Nitekim İran'da kadınlara yaşatılan kabusu da bu çerçeveden ayrı düşünemeyiz. Kadınların mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmeleri, tercihlerinde özgür olmaları ve itilip kakılmadan yaşayabilmeleri en temel ve en kutsal haklarıdır. Bunun aksini de asla kabul edemeyiz. Bu vesileyle, İran’da özgürlükleri için sokaklara dökülen ve baskıya başkaldıran kadınları tüm kalbimle selamlıyor; İran yönetimini, kadınların onurlu bir hayat için yükselttikleri haklı sese kulak vermeye ve insan haysiyetine yakışan reformları acilen yapmaya davet ediyorum.

Turgut Uyar'ın dizelerinde de söylediği gibi: “Saçlarımı hep kestim tutacak kadar kalmasın dedim. Çünkü bir başkaldırma ancak saçlarından tutulur..."
 
Üst Alt