Akordeon Sesi

Ne içli ezgileri, kulak organından ruhumuzun en derinliklerine sunuverir. Neşelendirir ama yeri gelir, ağlatıveren bir enstrüman. Hangi enstrüman, akordeon.

DİL VE MÜZİK


Bir ülkeyi temsil eden yegane etkenlerden birisidir, müzik ve dil. Her ikisinin zenginliği, katmanları, ne kadar özgün ve güzel olduğunun yansımasıdır.

Avrupa’da İtalya, kendi dilinin farkındalığını, romantik akışkanlığını, tam yirmi ikinci kez dünyada kutladı, İtalya. İtalyan Dili, kendi dilinin özgünlük ve farkındalığı için geleneksel olarak yapmakta olduğu, dil haftasının 22.de, kendi ülkesinin dalında ustası Pietro Roffi ile açılışı gerçekleştirdi.

2%C4%B0.jpg


YENİ YAŞ, DİL VE FESTİVAL


Düşünebiliyor musunuz, ülkenizi kendi diliniz için uyarlanmış, üstelikte 22.olan bir festivalde, alanınız olan enstrümanınız ile temsil edeceksiniz ve bugün de sizin aynı zamanda doğum gününüz olacak.

Ne mutlu bize! Bizde bu etkinlikte bulunduk, kültür aldık, tattık ve paylaşıyoruz.

17 Ekim 2022 tarihinde, İtalya Cumhurbaşkanlığının düzenlemiş olduğu, İtalyan dilinin tanıtımı için düzenlenen ve en büyük etkinlik olma özelliğini taşıyan bu haftada, İtalyan Kültür Merkezindeydim.

Açılış konuşmalarını İstanbul İtalya Başkonsolosu Elena Clemente ve Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo yaptı. Başkonsolosun, samimi, doğal ve herkesi kucaklayan tavrı görülmeye değerdi. İlk kez Türkiye’de sahne alan İtalyan akordeoncu Pietro Roffi ise izleyicileri büyüleyici bir atmosfere taşıdı. Bir müzik insanı, adeta temsil ettiği enstrümantal ile yaşıyor. Pietro Roffi, akordeonunu kucakladığı gibi bizi çocukluğundan,öğrendikleri ve deneyiminden, yeri geldiğinde müzik aletleri arasındaki farkı anlatırken; yanında getirdiği büyük ve küçük akordeonları ile sadece dil değil müziksel tarihe de dokundu. Türkiye’de ilk konserini, baş tacımız İstanbul’da yaptı ama bu konserler aslında tamamı altı olan ve beş büyük şehirde gerçekleşecek konserleri içermekteydi. Konserleri 10-22 tarihleri arasında gerçekleşti. Akordeon nameleri arasında içimizi ısıtan, dışımıza ise duygumuzu taşıran melodiler, İtalyan Kültür Merkezinin duvarlarından taştı. İstanbul, Beyoğlu, Haliç ve tüm boğazı dolaştı. Bis ve ayakta alkışlanarak uğurlanan bir müzik insanı, Pietro Roffi’ye tekrar teşekkürler.

17-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenen İtalyan Dili Haftasında, bu yılın başlığı:

"İtalyanca ve gençler. Nasıl pardon? Seni followlamıyorum ki." oldu. İstanbul İtalyan Kültür Merkezinde, bir hafta boyunca süren etkinliğin tamamında şunlar gerçekleşti:


Konferans: Yazılı, sözlü, resimli dil ve müzik arasında İtalyanca ve gençler: Bu konferansta "Çağdaş müzikte gençlerin dili" ve "Çizgi romanlarda ve grafik romanlarda İtalyanca" konuşuldu. Siena Yabancılar Üniversitesi (Unistrasi) Rektörü Prof. Tomaso Montanari, Cenova Üniversitesi'nden Prof. Lorenzo Coveri ve ünlü çizgi romancı Giulio Macaione, konuşmacı olarak katıldılar.

Konferans: Pier Paolo Pasolini'nin Kenar Mahalle Çocukları: Pier Paolo Pasolini'nin "Kenar Mahalle Çocukları" (Ragazzi di Vita) kitabının Türkçe çevirisinin tanıtımı (Can Yayınları, 2022). Kitabın çevirmeni Nazlı Birgen ve Pier Paolo Pasolini Çalışmaları Merkezi - Cineteca di Bologna Arşivi Direktörü ve film eleştirmeni Roberto Chiesi'nin katılımlarıyla gerçekleşti.

Konferans: İtalyanca ve gençler: Tiyatro ve teatral doğaçlama yoluyla dil ve yenilik: Proje, genç öğrencilerin İtalyanca anlamalarını ve sözlü üretimlerini teşvik etmeyi ve aynı zamanda öğretmenlerini yenilikçi bir eğitim dinamiğine dahil etmeyi amaçlayan aktif bir öğrenme deneyimi sundu. Bu etkinliğin özelliği ise İstanbul’da bulunan İtalyan okullarının öğrencilerine yönelik olmasıydı.

Sinema: Fortuna (Nicolangelo Gelormini, Dram, İtalya, 2020, 108'): Orjinal dilinde, Türkçe altyazılı, gerçekleşti.

Sergi: Cantica21 - Diego Miguel Mirabella - Güneşi keşfediyorduk: Sanatçı Diego Miguel Mirabella'nın 2017'den beri Faslı zanaatkarlarla yakın işbirliği içinde yürüttüğü, Fas mozaiği üzerine bir araştırma projesinin parçası olan "Güneşi Keşfediyorduk" isimli eserin açılış etkinliği, Türk ve İslam Eserleri Müzesinde gerçekleşti. Bu eser, aynı zamanda MAECI DGSP ve MiC DGCC tarafından yürütülen "Cantica 21 İtalyan Çağdaş Sanatı Her Yerde" projesinin 35 Yaş altı sanatçılar bölümünün kazananı, özelliğini taşımaktaydı.

İtalya Cumhurbaşkanlığı tarafından gerçekleştirilen etkinlik adına teşekkürlerimi, aynı zamanda nezlerinde İstanbul İtalya Başkonsoluğu ve yıllardır bizleri bilgilendiren İtalyan Kültür Merkezine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Üst Alt